UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держава береться частково гарантувати кредити фермерів: депутати підтримали ідею створення Фонду

Фонд гарантування кредитів пропонуватиме портфельні гарантії, які банки використовуватимуть як частину основної застави. Це має здешевити вартість кредитування аграріїв із нинішніх 20-22% до 15-17% річних (як в інших секторах економіки). Механізми кредитування будуть подібні тим, що передбачені програмою “Доступні кредити 5-7-9%”.

В Україні буде створено Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві, який надаватиме малим і середнім сільськогосподарським підприємствам гарантії в обсязі до 50% непогашеної суми основного боргу за позикою. За ухвалення у другому читанні законопроєкту №3205-2, що регламентує діяльність Фонду, проголосували 262 народні депутати.

Як зазначається в пояснювальній записці до проекту, мета діяльності Фонду – підтримка малих і середніх сільськогосподарських підприємств, які мають у власності або орендують до 500 га землі сільгосппризначення. Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві надаватиме гарантії в обсязі до 50% непогашеної суми основного боргу за позикою. Такі гарантії діятимуть впродовж усього терміну дії кредитного договору, але не більше 10 років.

Фонд набуде статусу небанківської фінустанови і отримає відповідну ліцензію. Статутний капітал Фонду формуватиметься за рахунок коштів державного бюджету і вкладів учасників.

Фонд гарантування пропонуватиме портфельні гарантії, які банки використовуватимуть як частину основної застави. Це має здешевити вартість кредитування аграріїв із нинішніх 20-22% до 15-17% річних (як в інших секторах економіки). Механізми кредитування будуть подібні тим, що передбачені програмою “Доступні кредити 5-7-9%”.

Наголошується, що створення Фонду покращить доступ суб’єктів господарювання, які займаються первинним виробництвом сільгосппродукції, до кредитних ресурсів, сприятиме розширенню виробництва, поліпшенню фінансового стану таких підприємств та підвищенню їхньої конкурентоспроможності.

Читайте також: Банки просять НБУ і Мінфін зупинити програму пільгового кредитування бізнесу

Нагадаємо, з початку року українські аграрії отримали понад 26 млрд грн за програмою “Доступні кредити 5-7-9%”. Це — фактично половина всієї суми пільгових позик, одержаних вітчизняним бізнесом. Дію програми продовжено на наступний рік: ухваленим у першому читанні законопроєктом про держбюджет-2022 на компенсацію відсоткових ставок передбачено 3 млрд грн.

Читайте також: Банки просять НБУ і Мінфін зупинити програму пільгового кредитування бізнесу

Кожен четвертий кредит урядової програми "5-7-9" видано Приватбанком і на 65% - це нові кредити, а не рефінансування старих боргів. Але жодна програма, якою б гарною вона не була, не може радикально змінити економічну ситуацію. Таку думку в інтерв'ю для ZN.UA висловив голова правління ПриватБанку Петро Крумханзл.