UA / RU
Підтримати ZN.ua

CNN: Хаос у Росії може обернутися бідою для всієї світової економіки

Незважаючи на те, що після повномасштабного вторгнення Європа, наприклад, переорієнтувалася на альтернативні джерела енергії та знизила залежність від РФ.

Після пандемії і початку повномасштабної війни в Україні, а також інфляційного шоку, що послідував за ними, світова економіка перебуває в нестійкому стані. Останнє, що їй зараз потрібно – це ще один неприємний сюрприз, пише CNN.

На вихідних незадоволені російські найманці ПВК “Вагнер” рушили на Москву - у відповідь президент Воладімір Путін попередив, що країна стоїть на порозі "громадянської війни" зразка 1917 року.

Збройне повстання вдалося придушити - поки що - але найсерйозніший виклик владі Путіна за останні 23 роки може стати початком періоду потрясінь і змін.

"У Путіна зараз повний хаос", - сказав CNN професор Єльського університету та експерт з Росії Джеффрі Зонненфельд.

Читайте також: The Guardian: Китай переглядає підтримку Путіна після повстання Прігожина

Росія вибула з 10 найбільших економік світу, її валовий внутрішній продукт приблизно дорівнює валовому внутрішньому продукту Австралії, але вона залишається одним із найбільших постачальників енергії на світові ринки - включно з Китаєм та Індією - незважаючи на західні санкції, введені після її повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Аналітики Rystad Energy заявили, що за останні 35 років сплески геополітичної невизначеності в основних нафтовидобувних країнах - від цивільних заворушень до спроб перевороту, збройних конфліктів та зміни урядів - у середньому збільшували ціну на нафту на 8% протягом п'яти днів після події.

Будь-яка значуща втрата російських енергоносіїв змусить Китай та Індію конкурувати із західними країнами за постачання інших виробників. Якщо політичний хаос обмежить експорт інших товарів, таких як зерно чи добрива, це також може призвести до порушення попиту та пропозиції. А це може спричинити зростання цін для всіх.

Читайте також: Працівника аеропорту в США засмоктало у двигун літака – він загинув

Річард Бронз, керівник відділу геополітики і співзасновник компанії Energy Aspects, вважає, що ринкам тепер доведеться з'ясувати, наскільки мають зрости ціни, щоб відобразити ризик, що збільшився, для російської пропозиції, і цю думку поділяють інші аналітики.

"Ця нібито спроба перевороту лише вносить невизначеність, яка може позначитися на зростанні цін", - сказав Метт Сміт, провідний нафтовий аналітик Kpler у Північній та Південній Америці.

Світові ціни на енергоносії та продовольство різко зросли після торішнього вторгнення в Україну, що призвело до різкого зростання інфляції у Європі та США. З того часу вона знизилася з багатодесятирічних максимумів, але битва за контроль над цінами ще не завершена і зараз перебуває у вирішальній фазі.

Читайте також: Виплата репарацій чорношкірим громадянам може посилити економіку та охорону здоров'я в США – The Hill

Критичний момент

"Останній етап шляху відновлення цінової стабільності буде найважчим", - заявив Банк міжнародних розрахунків - банк для центральних банків - у своєму щорічному звіті в неділю.

"Є суттєвий ризик того, що психологія інфляції закріпиться, що призведе до спіралі цін на заробітну плату", - йдеться у доповіді.

"Глобальна економіка знаходиться на переломному етапі. Необхідно вирішувати серйозні проблеми", - заявив генеральний директор Агустін Карстенс на щорічних загальних зборах БМР у Базелі.

Ознаки того, що світовий попит на енергоносії може ослабнути цього року через уповільнення економічного зростання, призвели до зниження цін на сиру нафту в США майже на 14%, трохи менше ніж 70 доларів за барель. (Рік тому вона досягла піку понад 120 доларів). Міжнародний еталон - нафта марки Brent - знизився на таку ж величину.

Але за всім, що може поставити під загрозу здатність Росії продовжувати постачати світові енергетичні ринки, з тривогою спостерігатимуть політики на Заході та найбільші клієнти країни в Азії.

"Якщо щось порушить ці потоки, то це безперечно буде підвищувальним ризиком для цін на нафту, особливо враховуючи, що ми вже переходимо до тієї частини року, коли світовий попит на нафту, як очікується, значно перевищить пропозицію", - сказав Бронз.

Читайте також: Вибори можуть врятувати Трампа від в'язниці – Politico

Нова Венесуела?

Лівія та Венесуела є повчальними прикладами того, як громадянська війна та внутрішні політичні розбіжності можуть негативно позначитися на експорті енергоносіїв. За даними Агентства енергетичної інформації США, видобуток нафти в Лівії впав з 1,7 мільйона барелів на день до рекордно низького рівня - всього 365,000 у 2020 році.

Росія є набагато важливішим гравцем. Виробляючи трохи менше 10 мільйонів барелів на день, вона забезпечує близько 10% світового попиту сиру нафту. А із загальним обсягом експорту нафти майже 8 мільйонів барелів на день Росія з великим відривом посідає друге місце після Саудівської Аравії в альянсі провідних виробників енергії ОПЕК+.

Західні санкції призвели до бажаного ефекту - скорочення кількості грошей, які Москва заробляє на енергетиці, але російський експорт нафти - у натуральному вираженні - зріс до рівня, що спостерігався до вторгнення в Україну, оскільки Китай та Індія поглинають барелі, яких уникають країни Великої сімки.

Читайте також: Заколот Прігожина означає для України те, що у разі повалення Путіна владу РФ може захопити ще більш жорстокий агресор – FT

Бронз із Energy Aspects з обережністю проводить паралелі з Лівією та Венесуелою. Більш відповідним порівнянням було би порівняння одразу після розпаду Радянського Союзу. Російській нафтовій промисловості знадобилося багато часу, щоб оговтатися від цього.

"Були реальні проблеми з погляду інвестицій та реальні проблеми з погляду стабільності в нафтовому секторі, який вже був сильно пошкоджений останніми роками існування Радянського Союзу", - додав він.

За словами Зонненфельда, ризик того, що російські потрясіння можуть призвести до послаблення світової економіки, знизився за останні 18 місяців. Війна в Україні дала протилежний ефект, змусивши Європу переорієнтуватися на альтернативні джерела.

Хоча ще надто рано говорити про те, що щось станеться чи зміниться, "це ще далеко не кінець, і тому виникають нові питання про те, що може бути після цього", - сказав Бронз.