UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому економіка у великій небезпеці – New York Times

Що відбувається, коли основна частина машин, яка повинна працювати постійно, раптово зупиняється?

Щоб зрозуміти, чому світова економіка знаходиться в серйозній небезпеці через поширення пандемії коронавірусу, необхідно зрозуміти одну ідею, яка одночасно є сліпуче очевидною і підлою. Витрати однієї людини - це дохід іншої людини. Це Ніл Ірвін у колонці для The New York Times в одному реченні описує те, що світова економіка становить 87 трильйонів доларів.

Автор зазначає, що ця зв'язок між витратами та доходами, споживанням і виробництвом лежить в основі роботи капіталістичної економіки. Це основа "вічного двигуна".

Ми купуємо те, що хочемо, і натомість даємо гроші людям, які виробляють, які, в свою чергу, використовують ці гроші, щоб купувати те, що їм потрібно і потрібно, і так далі. Твитнуть Поделиться

"Те, що так глибоко турбує потенційні економічні наслідки від коронавірусу, полягає в тому, що він вимагає, щоб цей "вічний двигун" майже повністю зупинився на великих ділянках економіки протягом невизначеного періоду часу", - пише автор, додаючи, що ні в одній сучасній економіці не було нічого подібного.

Ми просто не знаємо, як економічна машина відреагує на збиток, який починає відбуватися, і наскільки важко чи легко буде знову його включити. Твитнуть Поделиться

Завдяки державним статистичним таблицям ми можемо зрозуміти величезні розміри секторів економіки, які, мабуть, наближаються до закриття. Сполучені Штати і велика частина світу знаходяться на межі величезного скорочення витрат на споживання, що, у свою чергу, буде означати меншу економічну продуктивність і більш низькі доходи серед людей, які надають ці послуги.

Таблиці витрат на особисте споживання Бюро економічного аналізу включають три категорії, які, ймовірно, в найближчі тижні будуть дуже різко знижуватися. Американці витратили 478 мільярдів доларів на транспортні послуги в 2019 році (включаючи такі речі, як квитки та вартість проїзду на поїзді, але не придбання особистих автомобілів).

Вони витратили 586 мільярдів доларів на розважальні послуги (наприклад, квитки на спортивні заходи або програш в казино). І вони витратили 1,02 трильйона доларів на послуги громадського харчування та проживання (харчування в ресторані та проживання в готелі, але не їжа в продуктовому магазині, привезена додому).

Це становить до 2,1 трильйона доларів в рік, 14 відсотків від загальних витрат на споживання, що, ймовірно, вичерпається, принаймні, на кілька тижнів, а може і довше. Ми не знаємо, наскільки скоротяться ці цифри споживання, і як довго це буде продовжуватися.

Так що ж може означати таке падіння витрат у цих основних категоріях для іншої сторони книжки - доходів?

Платять працівникам за їх працю безпосередньо. Вони йдуть до постачальників. Вони платять податки, які фінансують поліцію і шкільних вчителів, орендну плату, яка винагороджує власників власності, та прибуток, що нараховується інвесторам. Всі ці грошові потоки перебувають під загрозою, оскільки витрати на споживання різко скорочуються.

П'ять секторів, які зазнають найбільш прямий і негайний спад попиту або стикаються з зупинками на вимогу уряду за коронавірусу - це авіаперевезення; виконавське мистецтво і спорт; азартні ігри та відпочинок; готелі та інше житло; і ресторани і бари.

Все це склало в цілому 574 мільярди доларів в 2018 році. Це близько 10 відсотків від загальної суми.

Ці цифри становлять частку економіки найбільшою мірою прямого ризику. Це галузі і працівників, де доходи можуть різко впасти; у них просто не буде достатньо доходів, щоб виконати свої звичайні зобов'язання. В небезпеці знаходяться 11 мільярдів доларів на тиждень, які вони зазвичай платять своїм працівникам, не кажучи вже про всіх цих платежах за оренду, обслуговування боргу та податки на майно.

Це правда, що будуть деякі компенсуючі ефекти - більше продуктів, що купуються в продуктових магазинах, а не в ресторанах, наприклад, великі витрати на охорону здоров'я.

Тільки потенційні початкові ефекти від всієї цієї ресторанної їжі, яку не з'їли, порожні готельні номери і тимчасово законсервовані літаки потенційно величезні. І це перш, ніж врахувати, яким чином вони можуть вплинути на ефекти другого і третього порядку.

Що станеться, якщо масові банкрутства призведуть до втрат в банківській системі і до посилення кредитування в економіці? У такій ситуації сьогодні компанії з абсолютно розумними фінансами, які повинні бути в змозі пережити кризу, можуть виявитися нездатними продовжувати свою діяльність просто через нестачу грошових коштів. (Це, до речі, той хвилеподібний ефект, який Федеральний резерв і адміністрація Трампа відчайдушно намагаються запобігти).

Чи що, якщо падіння цін на нафту (викликане як геополітичними махінаціями, так і глобальним колапсом попиту в результаті впливу коронавірусу) призведе до абсолютної втрати робочих місць і банкрутств у районах, що виробляють енергію?

Це навряд чи химерні сценарії; фінансові ринки сигналізують, що вони цілком правдоподібні. Але вони показують, що, навіть попри те, що первинний економічний удар від усіх, хто залишається вдома, може бути тільки початком економічних проблем.

Спокусливо поглянути на іншу недавню подію, коли велика частина економіки, особливо пов'язана з подорожами, здавалося, висохла за одну ніч. Але чим більше ви дивіться на фактичні цифри того, що сталося з ключовими галузями після терористичних атак 11 вересня 2001 року, тим м'якше це виглядає в порівнянні з тим, що відбувається зараз.

Протягом декількох тижнів, поки поширювався новий коронавірус, серед економістів була спільна риса, що це викличе "шок пропозиції", що обмежує доступність певних промислових товарів, вироблених в Китаї.

Але величезні масштаби економіки починають відчувати найбільший шок попиту, який коли-небудь бачив кожен з нас. І ми скоро дізнаємося, що станеться, коли потужна економічна машина отримає мікроскопічний, але потужний коронавірус.

Своєю чергою видання Ахіоѕ пише, що економісти зняли свої рожеві окуляри в останні тижні і починають оцінювати ціни в сценаріях для світу, які настільки ж погані або набагато гірше, ніж світова фінансова криза.

Читайте також: Економіка Китаю впала до 30-річного мінімуму через епідемію коронавірусу

Економічні наслідки коронавірусу призвели до рекордного зниження ключової процентної ставки ФРС США, що викликало обвал на фондових ринках, особливо торкнувшись країн Азійсько-тихоокеанський регіону.

На думку аналітика J. P. Morgan Девіда Стаббса, у світі варто очікувати хвилі оголошення державних банкрутств. Голова Національного банку України Яків Смолій визнав, що пандемія коронавірусу може вплинути на українську економіку.