UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чиновники силових відомств своєю бездіяльністю фактично підтримують тіньову державу – експерт

Як працює тіньова держава, і як звичайному покупцеві відстояти свої права в сутичці з нею, наповнивши при цьому офіційний бюджет країни? Відповідаючи на це питання, Рита Резнік, автор статті DT.UA в якості прикладу наводить відкритий експеримент журналіста-розслідувача Євгена Плинского.

Євген здійснив напередодні Нового року звичайну покупку в одній із торгових точок великої вітчизняної мережі магазинів електроніки, яка продала дорогу техніку від фізичної особи підприємця (ФОП). Точно такі ж покупки в інших магазинах і з таким же результатом наші співвітчизники роблять щодня, часто не розуміючи суті того, що відбувається, при цьому стаючи безправними громадянами сірої парадержави на території України...

"30 грудня 2017 р. в торговій мережі "Цитрус" я замовив два смартфони Meizu. Приїхавши забирати товар у магазин за адресою Степана Бандери 23, що знаходиться в ТЦ "Городок" я, вистоявши передноворічну чергу, благополучно оплатив товар, після чого отримав два новеньких телефони і ось такий документ, що підтверджує мою покупку: без реквізитів продавця, без печатки, лише гарний помаранчевий штамп "ЦИТРУС" і прізвище якогось ФОП", – розповідає журналіст Євген Плинский.

"Я був здивований тим, що замість фіскального чека, який згідно ст. 296.10 Податкового кодексу, постанови КМУ №231 від 16.03.2017 та пункту 8 ст. 9 закону №265/95-ВР є обов'язковим до видачі при продажу складної електроніки, якою є смартфон, мені видали товарний чек", – продовжує Євген.

Журналіст упевнений, що продавець явно порушив закон. Для захисту власних та державних інтересів принциповому громадянину довелося звернутися до адміністратора і директора магазину. Потім була заява в Оболонське управління Національної поліції, доповнена тим фактом, що згідно реєстрів Мін'юсту зазначений у товарному чеку як продавець ФОП "Попович Н.І." взагалі не існує, "по суті – це факт ведення нелегального бізнесу під вивіскою відомої мережі".

Проте ні Національна поліція, ні слідче управління фінансових розслідувань ДФС, ні керівництво ДФС, ні правоохоронні органи в особі головного прокуратура Києва Романа Говди, Генерального прокурора Юрія Луценка, до яких в подальшому звернувся журналіст, так і не змогли захистити інтереси держави (яку самі ж представляють) від непрозорих дій бізнесу, фактично пасивно підтримавши тіньову парадержаву.

"Антитіньові закони повинні бути збережені і посилені новими ініціативами, робить висновок автор статті Рита Резнік. – Протилежне буде означати, що держава втрачає почуття самозбереження, віддаючи все більше ініціативи своєму паралельному атиподу. А той веде себе все більш агресивно, захоплюючи навколо себе життєвий простір і щільно огортаючи його тінню".

Детальніше про розслідування та проблеми з засиллям нелегальних товарів читайте в матеріалі Рити Резнік "Тіньова парадержава" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".