UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бюджетна децентралізація залишає схему виведення з місцевих бюджетів основного податку

Місцеві бюджети недоотримують величезні гроші через схеми при сплаті ПДФО.

Місцеві бюджети недоотримують значні суми від податку на доході фізосіб

Запропонована урядом бюджетна децентралізація залишає можливість більш активно використовувати корупційну схему виведення коштів з місцевих бюджетів шляхом отримання підприємствами податкового кредиту за рахунок несплати податку на доходи фізосіб (ПДФО). Для її ліквідації необхідно було б запровадити декларування податку на доходи фізичних осіб податковими агентами.

Про це в статті ZN.UA пишуть Іван Сікора, директор Фонду "Відкрите суспільство", і Валентин Дубківський.

Експерти нагадують, що податок на доходи фізичних осіб є основним для місцевих бюджетів, забезпечуючи 70% всіх податкових надходжень (98% доходів в районних бюджетах, по областях в цілому - до 78-80%, в Києві - 40-45% доходів).

Згідно з задумом чиновників, в рамках децентралізації саме ПДФО стане предметом вирівнювання (для бюджетів міст обласного значення, районів - 60%, обласних - 15, Києва - 20%).

Як звертають увагу Сікора і Дубківський, сьогодні деякі підприємства (переважно великі платники податків на сільських територіях) використовують корупційну схему отримання податкового кредиту за рахунок місцевої громади шляхом "простої" забудькуватості - несплаті ПДФО, ключового джерела надходжень до місцевих бюджетів.

Схема з ПДФО працює досить банально, відзначають експерти.

Зокрема, звітуючи перед податковими органами з ПДФО, сьогодні платник, по суті, не несе юридичних зобов'язань перед державою і громадянином щодо його сплати в місцеві бюджети.

Це відбувається тому, що не подається декларація з цього податку (існуюча нині форма 1-ДФ не має такого статусу).

Тож податковий орган не має права враховувати як заборгованість перед бюджетами та примусово утримувати з податкового агента незаконно затримані їм платежі з ПДФО. Податківці можуть хіба що за результатами конкретних перевірок подати на такого платника до суду і судитися з ним роками.

Заборгованість по цьому податку перед бюджетами всіх рівнів, відзначають експерти, за різними оцінками, в Україні може перевищувати 1 млрд гривень. При цьому в деяких випадках сума боргу одного підприємства сягає половини власних річних доходів загального фонду районного бюджету, де воно розташований.

Щоб уникнути цього, на думку експертів, необхідно ввести декларування податку на доходи фізичних осіб податковими агентами (роботодавцями).

Більше читайте у статті "Блукання між трьома податками, або Що робити із ключовими джерелами надходжень до місцевих бюджетів?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. України". !zn