UA / RU
Підтримати ZN.ua

28 січня останній день сплати податку на доходи від банківських рахунків та депозитів: кому варто хвилюватися

Громадянам слід знати, що нараховані відсотки виявляться меншими, ніж чисті відсотки від банківського вкладу або депозиту.

Сьогодні, 28 січня, в Україні останній день сплати податку на доходи фізичних осіб від отриманих відсотків за банківськими рахунками та депозитами. Сплата цього податку передбачена Податковим кодексом, пише "Сегодня".

Йдеться про два види доходів, які оподатковуються ПДФО від отриманих відсотків за банківськими рахунками та депозитами:

Оподатковуються відсотки за депозитами за загальною ставкою у 19,5%, у якій:

Тобто якщо сума вашого депозиту 10 тис. грн, а річна відсоткова ставка 10%, то сума податку за рік його розміщення – 195 грн.

Формула розрахунку виглядає так: (сума депозиту * на відсотки річних) * 19,5%.

Але хвилюватися не варто, цей податок за вас сплачує сам банк, у момент нарахування на ваш рахунок відсотків.

Тому сума, яка приходить на ваш рахунок, – вже без урахування податків.

Таким чином, громадянам слід лише знати, що нараховані відсотки виявляться меншими, ніж чисті відсотки від банківського вкладу або депозиту, передбачені договором.

Читайте також: НБУ планує забрати кошти з ринку: як це вплине на ставки депозитів в банках?

Нагадаємо, ідею обкласти депозити податками виношували ще за часів Азарова, у 2011 році.

Протеуказані нововведення були запроваджені лише в березні 2014 року законом "Про попередження фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні", і дуже критикувалися експертами. Читайте про це в матеріалі Андрія Блінова - "Втеча розуму".

Згодом ситуацію спробували виправити депозитами з супердохідністю, що потягнуло за собою інші проблеми, з формування в банках фактично фінансових пірамід. Про це писала Юлія Самаєва в матеріалі - "Почім обійдуться економіці депозити з супердохідністю".

Але по справжньому проблема аукнулася під час кризи, викликаної пандемією коронавірусу. У 2021 році кризова ситуація змусила Нацбанк підняти дисконтну ставку з 6% на початку року до 8,5% — у вересні, а також перестати щедро роздавати гроші банкам, призупинивши здійснення операцій з їхнього довгострокового рефінансування та посиливши інші форми ресурсної підтримки банкірів. Про це розповідав Артур Федорчук в публікації - "Привабливість депозитних вкладів для населення може знову зрости, а їхня популярність — повернутися на докризовий рівень".