UA / RU
Підтримати ZN.ua

Свідчення про два тижні ґвалтувань у Бучі та фоторепортаж з Маріуполя відзначили премією Baueux

"Справа не стільки в журналістиці, скільки в жертвах... Журналістика завжди буде менш важливою, ніж люди, які страждають".

Щороку, починаючи з 1994-го, премія Baueux вшановує журналістів, які займаються своєю професією в небезпечних умовах, щоб забезпечити доступ до вільної інформації. Цьогорічною премією нагородили українських фотографів Євгена Малолєтку та Мстислава Чернова за репортажі з Маріуполя. Це вже не перше міжнародне визнання для них. Також премію отримала журналістка із Франції, яка зібрала свідчення жінок, зґвалтованих під час окупації Бучі, передає Le Monde. 

Читайте також: "Мертві лежали просто на вулицях": у Франції почалась виставка документувань блокади Маріуполь

Фотограф Євген Малолетка з Associated Press (AP) нагороджений за мультимедійний репортаж спільно з Мстиславом Черновим (премія «Відеоімідж»), вони обоє висвітлювали падіння Маріуполя. Мстислав Чернов віддав належне мирному населенню:

«Справа не стільки в журналістиці, скільки в жертвах... Журналістика завжди буде менш важливою, ніж люди, які страждають, ми змогли вибратися з Маріуполя, не всім так пощастило, нам важливо було, щоб оригінальний матеріал (фото- та відеозйомка) вийшов разом з нами», – продовжив він.

Зі свого боку, Євген Малолєтка схвалив те, що «надію України видно», «дуже важливо, щоб журналісти в світі говорили» про вторгнення:

«Моє рідне місто Бердянськ окуповане, я повернувся з фронту, і ця територія зруйнована, вже забагато пролито крові, пора закінчувати цей конфлікт», – додав він, перш ніж зал піднявся, щоб аплодувати митцям.

Внизу – ті самі фото, що висвітлюють атаку окупантів на маріупольський пологовий будинок. Жінка, яка на знімку не вижила, за якийсь час вона померла разом із дитиною. 

Приз громадської фотографії також дістався фоторепортеру AP з Румунії Вадиму Гірді.

Нагадаємо, після Маріуполя вищезгаданий митець Чернов висвітлював також наслідки російських ракетних ударів по Харкову. Обережно, відео містить сцени, що можуть бути шокуючими для вас.

Переглянути цей допис в Instagram

Допис, поширений Mstyslav Chernov (@mstyslav.chernov)

Читайте також: Весілля, похорони й інша філософія: харківський фотограф документує історії військових та зруйновані міста

Історія матері, яка мусить вибрати кого врятувати

Ще одну нагороду віддали Жану Маріну Ніколя Делезалю за роботу «Україна, конвой останнього шансу», опублікований у Paris Match, де розповідається історія матері, яка мусить вибрати, кого відправити за кордон і врятувати серед своїх рідних.

Читайте також: Бучанець Геннадій Камєнєв: «Просив бути обережною. Вона востаннє сказала: «Люблю!». Далі авто з дитиною розстріляли з РПГ»

Що стосується нагород для радіожурналістів, то міжнародне журі присудило премію кореспондентці Морін Мерсьє (France Info), яка зібрала свідчення матері та її доньки про «двотижневі зґвалтування та терору в Бучі», знову ж таки в Україні.

«Цю премію, таку важливу, я присвячую її цій жінці, яка знайшла в собі неймовірну мужність, щоб засвідчити ці два з половиною тижні постійних зґвалтувань. Я провела чимало днів в Бучі, поки не змогла зібрати її свідчення. Кілька жінок, на місці, свідчили мені про зґвалтування, раніше не знайшовши в собі сили говорити про це».

«Радіо дозволило мені з часом працювати, — каже Морін Мерсьє. – Повертатись до Бучі щодня, днями поспіль. Війна — це бойові дії, бомби, але це також жахливе, мовчазне насильство, від якого страждають жінки та діти. Я безмежно вдячна премії Байє, яка пролила світло на ці страждання".