UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мальтійський лицарський орден реформують: скасовують вимогу щодо дворянського походження влади

Орден засновано в Єрусалимі майже 1000 років тому для надання медичної допомоги паломникам у Святій Землі. Нова конституція скасовує  норму про допущення до лав правління лише дворянства, а також традицію довічного обрання Великих Магістрів.

Папа Римський у суботу розпустив керівництво Мальтійських лицарів, глобального католицького релігійного ордену та гуманітарної групи, і призначив тимчасовий уряд перед обранням нового Великого Магістра, пише Reuters.

Читайте також: В Лувр повернули лицарські обладунки, які вкрали в 1983 році

Зміна відбулася після п’яти років доволі гострих дебатів всередині ордену та між деякими вищими членами старої гвардії та Ватиканом щодо нової конституції, яка, як дехто побоювався, послабить суверенітет цього екстериторіального державного утворення.

Орден засновано в Єрусалимі майже 1000 років тому для надання медичної допомоги паломникам у Святій Землі.

Читайте також: На Храмовій горі в Єрусалимі невідомий розстріляв автобус із паломниками

Зараз він має багатомільйонний бюджет, 13 500 членів, 95 000 волонтерів і 52 000 медичного персоналу, які керують таборами біженців, центрами лікування наркозалежних, програмами допомоги постраждалим від катастроф по всьому світу. Орден дуже активно допомагав українським біженцям та постраждалим від війни.

Читайте також: Хочеться повернутися, але страшно: психологиня дала поради українським біженцям

Він не має реальної території, окрім палацу та офісів у Римі та форту на Мальті, але визнається як суверенна юридична особа зі своїми паспортами та номерними знаками.

Читайте також: День святої Ольги: історія свята

“Мальтійці” мають дипломатичні відносини зі 110 державами та статус постійного спостерігача в ООН, що дозволяє діяти як нейтральна сторона в зусиллях з надання допомоги в зонах військових дій.

Кардинал Сільвано Томазі, спеціальний делегат папи в Ордені, заявив журналістам на брифінгу разом з деякими членами тимчасового уряду, що нова конституція Ордену не послабить його міжнародний суверенітет.

Але як релігійний орден він мав залишитися під егідою Ватикану, сказав кардинал Джанфранко Гірланда, член робочої групи, яка підготувала нову конституцію, затверджену папою в суботу.

Франциск скликав на 25 січня надзвичайний генеральний капітул, щоб розпочати процес обрання нового Великого Магістра ( титул і посада голови католицького лицарсько-чернечого ордену –  ред.). Останній, італієць Джакомо Далла Торре, помер у квітні.

Читайте також: Представника Ватикану викликали у МЗС через заяву Папи Римського

«Ми сподіваємося, що це відновить єдність в ордені та збільшить його здатність служити бідним і хворим», — сказав Томазі.

Томасі та лейтенант Великого магістра, канадець Джон Данлеп, очолить групу до генеральної капітули. Очікується, що новий Великий Магістр буде обраний до березня.

Згідно з попередньою конституцією, вищі лицарі та Великий Магістр повинні були мати шляхетне походження. Це, за словами реформаторів, виключало майже всіх, крім хіба що деяких європейців, від служби на вищих ролях.

Нова конституція скасовує правління дворянства, а також традицію довічного обрання великих магістрів.

"Це буде більш демократично. Питання дворянства тепер відійшло на другий план", – сказав Томазі.

Майбутні великі магістри будуть обрані на 10-річний термін з можливістю поновлення лише один раз, і повинні будуть піти у відставку у віці 85 років.

Читайте також: Ватикан вперше заявив, що Росія є агресором і назвав війну «святотатством»

Реформатори, підтримувані Ватиканом, закликали до більш прозорого принципу формування уряду, щоб “прилити свіжу кров” і дозволити ордену краще реагувати на величезне зростання цього католицького руху, яке спостерігають в останні роки.