Франція запропонувала включити багет в список нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, передає BBC News.
Статус об'єкта нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО спрямований на захист національних традицій, знань і навичок, щоб вони не губилися згодом.
За інформацією сайту Planetoscope, у Франції щорічно споживається близько 10 млрд традиційних французьких булок, але з 1970 року закрилося близько 20 тисяч пекарень, оскільки покупці йдуть до супермаркетів, де хліб, як правило, не печуть традиційним способом.
Французькі пекарі стурбовані ситуацією ще й тому, що мистецтво випікання французького хліба часто переймають ті самі супермаркети. А статус культурної спадщини ЮНЕСКО захистить пекарні від плагіаторів. Адже рецепти багета передаються з покоління в покоління.
Коржі з Ірану і Казахстану вже потрапили в список ЮНЕСКО, як і неаполітанське мистецтво крутити основу для піци. Також в список ЮНЕСКО потрапили і фестиваль ліхтарів в Південній Кореї, банна культура в Фінляндії, змагання з скошування трави в Боснії і Герцеговині.
Поки питання взято на розгляд. ЮНЕСКО оголосить про своє рішення в кінці 2022 року.
Кулінарні традиції кожного народу - це більше, ніж просто страви. Це величезний етнокультурний пласт, що досягає своїм корінням неймовірною глибини, тих витоків, де поряд з піснями і обрядами, особливостями одягу і мови формувався генетичний код нації.
Цілком логічно і закономірно, що кулінарні шедеври, що стали, по суті, візитками націй, входять до списків нематеріальної культурної спадщини тих чи інших країн і світу.
У нашій країні Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини (НКН) ведеться на виконання ст.12 Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Цю конвенцію Україна ратифікувала в 2008 році.