Як стверджує Юлія Тимошенко, 15 млрд доларів, які український парламент просить у Міжнародного валютного фонду, - свідомо перебільшена цифра. Для подолання кризи державі потрібно у кілька разів менше, запевняє вона, а заявлена сума розрахована на погашення боргу «Нафтогазу» перед РосУкрЕнерго.Про це екс-прем'єр-міністр заявила у понеділок, 6 липня, у вечірньому ефірі телеканалу ICTV. «Максимум, що потрібно сьогодні Україні за балансами - це 3-5 млрд. доларів», - сказала вона. Тобто на сьогоднішній день держава не має потреби у позиці настільки великих розмірів.
Голова опозиційного уряду нагадала, що її парламент у розпал кризи, «коли світ перебував в економічному і фінансовому занепаді», позичав у МВФ тільки 4,7 млрд доларів. «Тоді партія Регіонів досить ретельно критикувала нас за те, що ми взагалі співпрацюємо з МВФ, і говорили, що грошей у кризу не потрібно. Сьогодні вони хочуть попросити у фонду майже 15 млрд. доларів ... Якщо під час кризи ми обійшлися 4,7 мільярда доларів, то навіщо 15 тоді, коли, як кажуть, економіка стає на ноги», - заявила вона.
Таку грунтовну розбіжність між реальними потребами та запитом парламенту, стверджує Тимошенко, можна пояснити тільки готовністю останнього виплачувати присуджений Стокгольмським арбітражем борг перед РУЕ: «Коли просять 15 мільярдів, то з них вже точно розрахували, що прокредитують «Нафтогаз».
Тому, як заявила Тимошенко, вона звернулася до МВФ із наступною пропозицією: «Поки українська влада, згідно із процедурами, визначеними законом, не відмовиться виконувати рішення Стокгольмського арбітражу, не надавати кредит, а надати тоді, коли цей дисбаланс буде знято».
Кредит від МВФ як такий Україні необхідний, додала Тимошенко, тому що з урахуванням 2% річних - це «найдешевші гроші, які можна отримати у світі для України». У будь-якому разі дешевше, ніж брати кредит у Росії під 6,7%, пояснила вона, посилаючись на ті 4 млрд, які позичив уряд Миколи Азарова. Але, вважає Тимошенко, ці гроші потрібно брати не для того, щоб віддати з них 5,4 млрд доларів РУЕ, а потім виплачувати «за рахунок кровних грошей держави».
Нагадаємо, що Верховна Рада 1 липня створила тимчасову слідчу комісію щодо рішення Стокгольмського арбітражу від 8 червня, розслідування фактів корупційної діяльності «РосУкрЕнерго» і причетності до цього посадових осіб органів державної влади, а також арешту екс-голови Державної митної служби Анатолія Макаренка. На створенні цієї комісії наполягла опозиція.
Нагадаємо, що Стокгольмський арбітражний трибунал 8 червня виніс рішення, яким зобов'язав «Нафтогаз» повернути компанії «РосУкрЕнерго» 11 млрд. кубометрів газу, а також передати їй 1,1 млрд. кубометрів газу в якості компенсації. Окрім того, суд зобов'язав «Нафтогаз» заплатити «РосУкрЕнерго» 197 млн дол за порушення контракту.
Того ж дня, 8 червня, СБУ порушила кримінальну справу за фактом нанесення збитків державі Україна у зв'язку з рішенням Стокгольмського арбітражу.
Колишньому першому заступнику голови правління «Нафтогазу» Ігорю Діденку 16 червня було пред'явлено звинувачення у залученні за «стокгольмською справою» у якості підозрюваного. Із нього взято підписку про невиїзд.
Стосовно колишнього голови Державної митної служби Анатолія Макаренка було порушено кримінальну справу за статтею «службова недбалість». Печерський районний суд Києва 24 червня ухвалив рішення про арешт Макаренка на два місяці.
Голова опозиційного уряду Юлія Тимошенко заявила про неправомірність рішення Стокгольмського суду з РосУкрЕнерго, яке зобов'язує НАК «Нафтогаз України» повернути РУЕ 11 млрд куб. м газу і виплатити штраф, а також про готовність опозиції ініціювати у зв'язку з цим незалежне міжнародне розслідування.За матеріалами: Українська правда