Патріотизм по-галицьки

Чи існує загроза сепаратизму в одному з найнадійніших осередків «соборності» — Галичині? Судячи з результатів соцопитування, вона мінімальна. І через п'ять років галичани так само прагнуть зберегти «одну, єдину, соборну Україну».
Відповідаючи на запитання «Якою ви бачите долю Галичини?», галичани віддавали перевагу двом варіантам — у складі унітарної України в рамках чинної Конституції (47,3%) і в складі унітарної, але децентралізованої країни, що передбачає розширення місцевого самоврядування та більшу бюджетну самостійність регіонів (39,8%). Утім, кількість прибічників як першого варіанта, так і другого трохи скоротилася: 2014-го їх було 53,4 і 40,4% відповідно.



За п'ять років також поменшало й прибічників приєднання Галичини до економічно благополучної Польщі: 2014-го їх було 2,8%, а 2019-го — тільки 1,5%. Експерти пов'язують це, перш за все, із реакцією мешканців краю на нещодавні палкі історичні суперечки із сусідньою державою.
Побільшало в регіоні «федералістів». Якщо п'ять років тому за Галичину як суб'єкт федерації в складі федеративної України виступало аж 0% (!) опитуваних, то 2019-го таких виявилося вже 2,8%: слова «федералізм», «федерація», «федеративна» поступово втрачають свою токсичність для галичан.
Напевно, варто розглядати це:
як реакцію місцевого населення на недостатньо ефективне реформування держави попередньою владою й не надто рішуче просування до Європи
як засвідчення остраху перед можливим згортанням наявних, нехай і дещо кволих, перетворень, а також гіпотетичним гальмуванням процесу подальшої євроінтеграції (подібні настрої фіксуються соціологами)
Не піддаючи сумніву принцип єдності, певний прошарок галичан водночас воліє триматися трохи від непевного Києва, прагнучи отримати більше свобод — адміністративних і фінансових.

Втім, курс «Подалі від Києва!», як бачимо не трансформується у вектор «Ближче до Варшави!».
Натомість побільшало прибічників незалежності регіону. 2014-го їх було тільки 0,2%. 2019-го вже 4,3% опитаних жителів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей мріють про створення окремої держави. Підозрюємо, що йдеться переважно про тих, хто ще більш критично оцінює державотворчий і реформаторський доробок пост майданної влади й ще більш недовірливо ставиться до новообраного президента (зауважимо, на момент проведення опитування Зеленського формально ще перебував у якості кандидати, але його перемога виглядала неминучою).

Не дивно, що відповідно змінилися й оцінки галичанами перспектив гіпотетичної Галицької держави. Якщо 2014-го 84,2% респондентів відповіли, що «Галицька держава не може відбутися, бо Україна єдина», то 2019-го такої думки дотримуються тільки 68,5%. Неістотно, одначе зменшилася кількість ідеалістів: з 5,9 до 7% побільшало тих, хто вважає, що Галицька держава не відбудеться, оскільки не має самостійної економічної перспективи; з 5,4 до 4,3% впав відсоток тих, хто має ілюзію, що створення Галицької держави прискорить процес інтеграції регіону в ЄС. Втім, ці коливання – мізерні з урахуванням похибки.

Майдан і війна дали поштовх новій хвилі патріотизму, проте подальші розчарування та побоювання реваншу (що чітко позначилися під час президентської кампанії) почали повільно трансформувати його в патріотизм галицький. Але поки що не перетворили його на виразний галицький сепаратизм.
Перемога Зеленського і потенційна оцінка пов'язаних із цим загроз (очевидних і гіпотетичних), схоже, вкотре переконали значну частину галичан у тому, що вони — скріплювальний розчин, котрий забезпечує міцність української державної будови. Розчарування Києвом породжує федералістські настрої, «соборний» скепсис потроху збільшує кількість прихильників відокремлення. Але масова переконаність галичан у своїй місії «вартових державної єдності» бере гору. Звідси — і майже двократне зменшення кількості прихильників приєднання до Польщі (особливо на тлі певного загострення відносин між країнами). І значне збільшення кількості тих, хто вважає, що створення на основі регіону нової держави прискорить процес розпаду України: кількість тих, хто так думає, зросла в чотири рази — з 5,5 до 22,3%.
Непрямим підтвердженням посилення страху перед загрозою дезінтеграції держави можна вважати й відносне зростання кількості рішучих противників інституту подвійного громадянства — з 44,6 до 48%. Загальна кількість тих, хто виступає проти такого кроку зросла і досягла 67,5%.

Хоча дещо зросла й кількість тих, хто лояльніше ставиться до легалізації подвійного громадянства. І це теж можна пояснити. Дещо зневірившись у швидкій інтеграції країни в європейське співтовариство, частина галичан позначаює готовність інтегруватися в ЄС індивідуально.

Якщо в грудні 2014-го за «узаконений» другий паспорт виступали (категорично й із застереженнями) 21,5% опитаних галичан, то у квітні 2019-го — 24,8%.
Ще одна прикметна обставина: загальна кількість тих, хто вважає, що подвійне громадянство призведе до зростання сепаратизму та розколу, знизилася з 57,5 до 53,6%.
Експерти вважають, що, відповідаючи на запитання про узаконення біпатризму, багато жителів регіону мають на увазі паспорт громадянина країни ЄС, а не громадянина Росії. Саме тому не всі бачать у другому паспорті загрозу територіальній цілісності України. Втім, загроза територіальній цілісності може виходити не тільки зі Сходу.
Наскільки можна судити, галичани сприймають другий паспорт — як перепустку у Європу і влаштуватися на легальну роботу в економічно благополучних країнах Євросоюзу, можливість прогодувати свою родину. А згідно з результатами дослідження, у половини опитаних жителів регіону рідні заробляють на життя заробітчанством.
Географія заробітчанства широка:
31,8%
Польща
14,8%
Італія
11%
Чехія
6,3%
США
3,5%
Іспанія
3%
Канада
2,5%
Португалія
2,3%
Франція
Як і раніше галичани їздять на роботу й до Росії. Такі родичі виявилися у 6% галичан. Нагадаємо, що порівнянні цифри дала відповідь на аналогічне запитання й на Буковині.
6%
Росія
Насправді, західноукраїнських гастарбайтерів у РФ напевно більше. Це підтверджують, зокрема, неофіційні дані. А ще — на подібні думки наводять дані іншого дослідження, проведеного DT.UA у 2018-му році — «Кровотеча». Тоді, вивчаючи причини й масштаби трудової міграції, ми одержали досить несподівані дані: 49,4% опитаних у західних областях виправдовували заробітчанство в Росії.

Згодні: виправдовувати й працювати — не те саме. Але, опираючись зокрема й на думки експертів, можемо припустити, що частина респондентів були не цілком щирі з соціологами, коли йшлося про роботу їхніх родичів у країні-агресорові.

З іншого боку, очевидно, що дедалі більша частина заробітчан-галичан орієнтується, насамперед, на ринок країн, економічно більш благополучних.

Це підтверджують і відповіді на запитання «Якими мовами ви хотіли б, щоб володіли ваша дитина/ваші діти для досягнення успіху у своєму житті?».
Польська, всупереч очікуванням, у цьому списку тільки четверта (32%) після української (93%), англійської (88,5%), німецької (41%).
Польщу жителі трьох галицьких областей розглядають уже не як бажану мету, а як ворота на шляху до неї. І, до речі, сама мета може перебувати не тільки на Заході, але й на Сході: підстави так думати дали відповіді 10,8%, котрі вважають, що майбутнє — за знавцями китайської мови.
Що ж, галичани розширюють обрії можливої міграції. Але впевненість переважної більшості в тому, що діти мають знати рідну мову, не може не вселяти надію.
Made on
Tilda