Протести в Єревані шокували Путіна – WSJ

Поделиться
Протести в Єревані шокували Путіна – WSJ Протесты в Ереване заставили Кремль нервничать. Иллюстрация © Евгений Фельдман/Новая Газета
Заходу варто було б заохотити Вірменію до зближення, але він натомість відмахується порожніми дипломатичними заявами.

Десять тисяч демонстрантів цілий тиждень виходили на вулиці Єревана всупереч спробам влади розігнати їх силою. Російські ЗМІ різко відреагували на протести у столиці Вірменії, і це свідчить, що Кремль дійсно нервує, оскільки президент Серж Саргсян – найближчий союзник Москви.

Про це пише Wall Street Journal в редакційній статті, нагадуючи, що акції протесту спалахнули в Єревані через оголошення державних комунальних служб про підвищення цін на електроенергію на 17%. Видання вважає, що насправді ж в корені громадського протесту лежать не лише невиправдані ціни, а й невдоволення російським домінуванням над економікою країни, а також корупція і кумівство, які лежать в основі бізнес-моделі Кремля.

Місцева енергетична компанія "Вірменські електричні системи" належать російській "Интер РАО", на чолі якої стоїть близький друг Володимира Путіна – Ігор Сєчін. Демонстранти звинувачують компанію в корупції. Зрештою, президент Вірменії погодився провести перевірку в "Вірменських електричних системах", а також відкласти підвищення цін, доки вона не закінчиться.

Схоже, що президент Вірменії і його "російські покровителі" відчули глибину невдоволення народу. Кремль на вихідних позичив Єревану 200 мільйонів доларів на військові цілі. Москва також погодилася перенести суд над російським солдатом, якого звинувачують у вбивстві вірменської родини, у зал вірменського суду.

"Для Путіна на кону стоять його військові інвестиції у Вірменії. Військова база в Гюмрі, в якій базується 3 тисячі російських солдатів, забезпечує Росії коридор в Південному Кавказі, без якого Москва не змогла б контролювати Каспійське море і Центральну Азію. Путін розглядає Кавказ як частину своєї імперії разом зі шматками відірваної від Грузії у 2008 році території. Путін хоче стабільності в Євразійському союзі, до якого Вірменія приєдналася цього року", - йдеться в статті.

Видання пише, що США і ЄС повинні стати на заваді посяганням Росії і заохотити східноєвропейські країни, такі, як Вірменія, до зближення. Натомість Євросоюз минулого місяця послабив свої зобов'язання перед країнами "Східного партнерства", до яких входять і Вірменія, Грузія і Азербайджан.

"А США на протести у Єревані відреагували повідомленням в Twitter: "Ми стривожені ситуацією в центрі міста. Закликаємо всі сторони продемонструвати миролюбство і діяти стримано, згідно з демократичними цінностями". О так, це просто чудово", - іронізує видання.

Тим часом, у Єревані протестувальники продовжують блокувати проспект Баграмяна. Багато з них сплять на постелених на асфальт шматрах картону і ковдрах.

Один з лідерів руху "Немає грабунку" Вагинак Шушанян заявив, що боротьба переноситься на нову площину. Так, активісти мають намір створити групи експертів, економістів, юристів, щоб виступити з конкретними пропозиціями.

Ввечері 22 червня в Єревані кілька тисяч людей перекрили проспект Баграмяна, де знаходиться резиденція президента країни Сержа Саргсяна. Причиною протестів стало рішення регулюючої комісії, яка на своєму засіданні 17 червня встановила нові тарифи на електроенергію, що поставляється споживачам компанією "Електромережі Вірменії" (ЕСА). Зокрема, з 1 серпня для населення тариф на електроенергію підвищиться на 6,93 драма - до 48,78 драма (близько 0,1 долара), вдень до 38,78 драма (близько 0,08 долара) вночі за кВт.ч.

Це підвищення привернуло увагу громадськості частково і завдяки тому, що ЕМА на 100% належить російському ВАТ "Інтер РАО". Офіційно в компанії заявили, що питання про відкликання заявки на підвищення тарифів на електроенергію в компанії не розглядають. Більш того, в компанії не задоволені рішенням комісії, оскільки компанія направила заявку на підвищення тарифів на 16 драмів за 1 кВт.ч.

Рано-вранці 23 червня поліція розігнала сидячий пікет. У Єревані затримали 240 осіб (пізніше всіх їх відпустили). Однак увечері 23 червня, близько 20:30, простоявши два години на площі Свободи, демонстранти знову вирішили почати на проспекті Баграмяна сидячу демонстрацію і з тих пір не залишають центр столиці. Вони відмовилися від зустрічі з президетом Сержем Саргсяном, запропонувавши голові держави в прямому ефірі скасувати рішення про підвищення тарифів. Поліція неодноразово висувала різні претензії до мітингувальників і вимагала, щоб вони розійшлися, але спроб силового розгону більше не було.

Поделиться
Подготовил/ла Лесь Димань
Заметили ошибку?

Пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter или Отправить ошибку

Добавить комментарий
Всего комментариев: 0
Текст содержит недопустимые символы
Осталось символов: 2000
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот комментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурная лексика, ругань Флуд Нарушение действующего законодательства Украины Оскорбление участников дискуссии Реклама Разжигание розни Признаки троллинга и провокации Другая причина Отмена Отправить жалобу ОК
Оставайтесь в курсе последних событий!
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Следить в Телеграмме