У середу, 7 лютого, Верховна Рада у першому читанні ухвалила новий законопроєкт про мобілізацію. Таке рішення підтримали 243 народні депутати. Але деякі суттєві зміни в нього ще можуть внести.
Одним зі складних питань залишається мобілізація аспірантів. За словами члена комітету з питань освіти, науки та інновації Верховної Ради Романа Грищука, необхідно вилучити аспірантів-контрактників зі списку осіб, які не підлягають мобілізації, або встановити відстрочку тільки для тих, хто почав навчання до початку повномасштабного вторгнення, пише «Фокус».
Він зазначив, що нововведення щодо аспірантів викликали великий резонанс.
«Чому так обурило? Тому що в жодній із попередніх реакцій змін до цього закону не було взагалі питань щодо аспірантів. А зараз вони з'явилися. Чому вони з'явилися? Найімовірніше, через те, що аспірантура, особливо контрактники, стала одним із легальних методів отримати відстрочку від мобілізації. Зокрема, у 2022 році вже після повномасштабного вторгнення в 10 разів більше чоловіків, старших за 25 років, вступили на аспірантуру, якщо порівнювати з 2021 роком», — розповів Роман Грищук.
За його словами, до другого читання положення про аспірантів можуть прибрати або доопрацювати.
Грищук запропонував три варіанти розв'язання проблеми з відстрочкою для аспірантів-контрактників:
- виключити норму про позбавлення відстрочки аспірантів-контрактників;
- відстрочка для контрактників, які вступили до початку вторгнення, має зберегтися;
- набуття чинності норми відкласти до кінця навчання аспірантів-контрактників.
Нагадаємо, глава фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що у президентської партії теж є питання до ухваленого напередодні за основу законопроєкту №10449 про мобілізацію, тому вона вимагатиме ґрунтовних змін щодо деяких моментів. Зміни можуть торкнутися питання щодо людей з інвалідністю і тих, хто за ними доглядає, блокування рахунків ухилянтів та призова аспірантів.