Російські злочини на тимчасово окупованих українських територіях, включаючи масові вбивства в Бучі, демонструють модель геноциду, що повинно розглядатися всередині країни і, зрештою, в Міжнародному кримінальному суді. Про це заявив генеральний прокурор України Андрій Костін в інтерв'ю агентству Reuters через два роки після масового вбивства цивільних у Бучі на початку повномасштабного вторгнення.
Офіс генпрокурора України зафіксував понад 125 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими військами, тисячі з них - у Бучі.
Москва, тим часом, заперечує, що її війська скоїли воєнні злочини в Україні та відкидає ордери МКС на арешт своїх високопосадовців як безглузді.
За словами Костіна, прокуратура України засудила 25 росіян за воєнні злочини в Київській області.
"Ми переконані, що це не поодинокі випадки, і, з нашої точки зору, багато з них мають ознаки геноциду", - сказав він.
За словами Костіна, розслідування посилили міжнародну справу про геноцид, а ордери на арешт в МКС вже підтверджують воєнні злочини і більш поширені злочини проти людяності.
За словами Костіна, як на звільнених, так і на тимчасово окупованих територіях спостерігаються елементи геноциду в багатьох скоєних росіянами злочинах, що Україна розглядає як модель поведінки РФ.
"Ми маємо той самий тип скоєних злочинів, ті самі катівні, ті самі вбивства, тортури, сексуальне насильство, жорстоке поводження, примусове незаконне утримання під вартою, примусова депортація, мародерство. І всі ці злочини були скоєні різними військовими підрозділами, і протягом усього цього періоду часу", - сказав він.
Костін додав, що тепер існує ширша сукупність доказів, які підтверджують звинувачення у геноциді.
За словами прокурора, злочини повторювалися після Бучі, навіть після того, як ці події широко висвітлювалися у ЗМІ, що унеможливило подальші заяви російських лідерів про те, що вони не знали про їхнє продовження.
Костін сказав, що Офіс генпрокурора працює над великою справою про геноцид.
"Для українців було б дуже важливо побачити вирок про геноцид у міжнародних судах, але це вимагає тривалої підготовчої роботи і дуже ґрунтовного розслідування", - додав він.
МКС видав ордер на арешт глави Кремля Владіміра Путіна за злочин депортації українських дітей. Разом із ним у розшук оголошено уповноважену з прав дитини в РФ Марію Львову-Бєлову. У березні цього року МКС також видав ордери на арешт двох російських високопоставлених офіцерів за удари по українських енергооб'єктах та інших цивільних цілях. Це свідчить про те, що сфера розслідування розширилася й охоплює інших військовослужбовців Росії, яких звинувачують у скоєнні воєнних злочинів. Голова Міжнародного кримінального суду Томоко Акане переконана, що Путін буде притягнутий до відповідальності.
Хоча малоймовірно, що Росія погодиться на видачу Путіна, оскільки країна не є стороною в суді, російський диктатор може бути заарештований, якщо поїде до країн-членів МКС.
Але що буде, якщо якісь держави порушать свої зобов’язання? Які наслідки їх очікують? У цьому розбирався Ерік Кучеренко у статті "Удар по Кремлю: що загрожує тим країнам, які відмовляться заарештувати Путіна".