Україна хоче отримати запрошення розпочати процес вступу до НАТО на саміті Альянсу наступного місяця, і президент Володимир Зеленський не буде присутній на ньому, якщо лідери не проявлять «мужності», заявив 29 червня заступник керівника Офісу президента та головний дипломатичний радник Ігор Жовква. За його словами, Київ хотів, щоб на саміті 11-12 липня у Вільнюсі була дана відповідь на заявку на членство в НАТО, яку Україна подала 30 вересня минулого року.
«Ця заявка зараз лежить на столах лідерів країн-членів НАТО. Вільнюський саміт був би дуже хорошим початком для відповіді на цю заявку. І під відповіддю ми маємо на увазі запрошення до членства, що є лише першим етапом», – сказав Жовква агентству Reuters.
В інтерв'ю в Офісі президента в українській столиці, який ретельно охороняється, радник Зеленського сказав, що Київ визнає, що не може приєднатися до блоку, який складається з 31 члена, поки Росія веде війну проти України.
«Ми просимо розпочати процедуру», – сказав він, стукнувши в якийсь момент по столу, щоб донести свою думку до присутніх.
Україна працює понаднормово за лаштунками, лобіюючи прорив. Вона вважає, що її боротьба проти російського вторгнення демонструє, що вона заслуговує на вступ до НАТО, а також показала, що вона вже є ключовою частиною трансатлантичної безпеки.
Одним із підтекстів підготовки до саміту є питання, чи візьме в ньому участь Зеленський. Президент раніше заявив, що не бачить «жодного сенсу» їхати на саміт, якщо Київ не отримає «сигналу» на зустрічі. Цього тижня керівник його Офісу заявив, що Зеленський вирішить напередодні саміту – їхати йому чи ні.
Його відсутність затьмарить будь-яку демонстрацію єдності Заходу на саміті. Захід надав величезні обсяги військової та фінансової допомоги, щоб допомогти Україні вистояти проти повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Але відмова від участі у саміті також позбавить керівництво Києва цінної можливості поспілкуватися з лідерами найвідданіших прихильників України.
Остаточні результати великих самітів, як правило, є результатом тривалих переговорів і часто фіналізуються незадовго до офіційного початку саміту.
«Якщо не буде результату на саміті у Вільнюсі, у нього немає причин і часу їхати», – сказав Жовква.
Відповідаючи на запитання, яким є поріг, за яким Зеленський може поїхати, Жовква послався на промову в парламенті, в якій український лідер говорив про важливість мужності в сучасному світі.
«Президент не поїде... на саміт, якщо лідери будуть демонструвати дефіцит мужності, в той час як Україна з усією своєю мужністю, волею і силою і високим моральним духом бореться проти російської агресії», – сказав він.
Жовква навів приклади Фінляндії та Швеції, які подали заявки на членство минулого року. Фінляндія вже стала членом Альянсу.
«Коли Фінляндія і Швеція подали заявку на членство в минулому році, одразу в червні минулого року союзники відповіли на цю заявку... запросивши їх до членства в НАТО», – сказав він.
Відповідаючи на запитання, наскільки Україна зараз близька до отримання запрошення, він сказав: «Ми ближче, ніж півроку тому».
Нагадаємо, ZN.UA ще у травні писало про те, що Володимир Зеленський може не з'явитися на саміті НАТО, позаяк Київ не влаштовує двозначна політика Альянсу, яка створює видимість того, що Кремль досяг однієї з цілей "спеціальної військової операції". Детальніше про це - у статті Володимира Кравченка "Безпека України після війни: половина громадян — за відновлення ядерного арсеналу".