В Україні триває загальна мобілізація. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Згідно з українським законодавством, вони мають право на грошове забезпечення.
Видання «Фокус» розповіло, з чого воно складається та коли військовий може отримати перші кошти.
Згідно з наказом Міністерства оборони № 260, мінімальний розмір виплат військовим у 2024 році становить 20 130 гривень. А далі все залежить від великої кількості чинників. Водночас грошове забезпечення нараховується з дня мобілізації.
Згідно з цим документом, передбачено щомісячні основні та додаткові виплати, а також разові додаткові види грошового забезпечення.
Основні види грошового забезпечення передбачають:
- посадовий оклад;
- оклад за військовим званням;
- надбавки за вислугу років.
Це основа, яка виплачується в обов'язковому порядку. Крім того, існують додаткові щомісячні види грошового забезпечення:
- підвищення посадового окладу;
- надбавки (за особливості проходження служби, службу в ССО, кваліфікацію, за виконання функцій державного експерта з таємниць, безперервний стаж на шифрувальній роботі, роботу в умовах режимних обмежень, почесні та спортивні звання);
- доплати (за науковий ступінь і вчене звання);
- винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту;
- премії.
Крім цього, передбачено разові додаткові види грошового забезпечення, як-от:
- винагороди (морська, за стрибки з парашутом, водолазні роботи, протимінну діяльність, бойове чергування. Також сюди входять так звані бойові виплати на період воєнного стану);
- допомоги (на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань або під час укладення першого контракту).
Коли починають нараховувати грошове забезпечення
Виплата грошового забезпечення починається з моменту мобілізації, коли територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направляє вас до навчального центру або на місце служби. Кошти нараховуються щомісяця одним платежем, без поділу на аванс і основну частину. Виплата проводиться в поточному місяці за попередній.
На період воєнного стану запроваджено додаткову винагороду для військовослужбовців, встановлену Постановою Кабінету Міністрів №168. Розмір виплат варіюється від 30 до 100 тисяч гривень на місяць. Максимальна сума — 100 тисяч гривень — призначена для тих, хто бере участь у бойових діях на передовій, а також для військовослужбовців, які перебувають на лікуванні після поранень або полонених.
З квітня 2024 року запроваджено нову виплату, призначену спеціально для тих, хто виконує бойові або спеціальні завдання на лінії фронту або в тилу противника. Ця виплата не замінює «бойові», а є додатковою до них, водночас діє за накопичувальною системою.
При вступі до закладів вищої та фахової передвищої освіти передбачені пільги для військових, учасників бойових дій та їх дітей. Нагадаємо, які пільги вони можуть отримати.