В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Нещодавно Верховна Рада України підтримала внесені президентом Володимиром Зеленським законопроєкти про продовження їх дії до лютого 2024 року.
В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки. Захист держави — не довільне право, а обов’язок, передбачений статтею 65 Конституції України. Ухиляння від його виконання є не лише порушенням закону, а й ганебним вчинком. Через це описані далі алгоритми та вказівки покликані не стати «дороговказом ухилянта», а зробити мобілізаційні процеси зрозумілішими, а від того законнішими й ефективнішими.
Юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу, інструктор із Tactical combat casualty care Володимир Романчук в статті «Як покращити мобілізацію без бійок на вулицях і облав на чоловіків — відповіді юриста» для ZN.UA пояснив, як відбувається вручення повістки та що вона має містити.
Він пояснив, що після вимоги надати документи працівники ТЦК та СП — навіть у разі їх непред’явлення — зазвичай вручають повістку. Проте ця процедура також має свої особливості.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» справді зобов’язує громадян з’являтися за викликом до ТЦК для взяття на військовий облік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Єдиним таким викликом є особисте вручення повістки.
Де можуть вручити повістку
У квітні цього року Кабмін розширив повноваження ТЦК та СП. І вони мають право проводити заходи оповіщення та призову громадян у особливий період незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Отже, повістку особі можуть вручити як за місцем реєстрації, так і в іншому районі, області, блокпості, на вулиці.
Що має бути у повістці
Але зверніть увагу, повістка має містити вичерпний перелік необхідної інформації:
- назву «Повістка»;
- ПІБ військовозобов’язаного;
- адресу місця реєстрації або місця фактичного проживання військовозобов’язаного;
- номер повістки, номер і дату розпорядження ТЦК та СП про необхідність явки військовозобов’язаного;
- дату, час і адресу ТЦК та СП для явки військовозобов’язаного;
- найменування посади, прізвище й ініціали керівника ТЦК та СП, який видав повістку;
- підпис керівника ТЦК та СП, який видав повістку;
- дату видачі;
- мокру печатку ТЦК та СП, посадова особа якої видала повістку.
За відсутності даних із переліку вручений документ не матиме юридичних наслідків.
Нагадаємо, чи можуть суди застосовувати кримінальну відповідальність до осіб, які ухиляються від призову. Зараз судді виносять переважно умовні покарання строком 1-2 роки, бо під час засідання підсудні зазвичай розкаюються у вчиненому правопорушенні.