UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: які дії ТЦК та Нацполіції є законними

Зараз це питання викликає багато суперечок у суспільстві.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей час чоловіків призовного віку отримують повістки та їх можуть зупинити на вулиці для перевірки документів. Часто через це виникають конфліктні ситуації.

Читайте також: Загальна мобілізація: чому призивають чоловіків молодше 25 років

Видання «АрміяInform» разом з фахівцями «Безоплатної правничої допомоги» розповіло, які дії представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) є законними.  

Це:

Також вручати повістки можуть цілодобово за місцем проживання, на роботі, в громадських місцях, в ТЦК, на блокпостах та пунктах пропуску.

Чи мають право представники ТЦК затримувати людину, забирати особисті речі, перешкоджати спілкуванню з родичами, вилучати авто

За законом вони не можуть цього робити. Тим більше застосовувати силу. Але представники ТЦК та СП можуть запропонувати людині пройти, або проїхати в ТЦК, щоб уточнити облікові дані.

Якщо ж людина відмовляється, явно ухиляється від призову, то працівники ТЦК можуть викликати поліцію. Або, якщо поліцейський входить до складу групи оповіщення, то він може проводити адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру. Це регламентується статтями 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Працівники поліції мають на це право, але не представники ТЦК.

Якщо військовозобов’язаний відмовляється надати свої документи, зокрема військово-облікові чи намагається втекти від представників ТЦК та поліції — йому загрожує адміністративна або ж кримінальна відповідальність.

Якщо справа буде розглядатись як порушення законодавства про мобілізацію — усе може закінчитися штрафом до 25,5 тисяч гривень.

Якщо людину притягнуть до кримінальної відповідальності в частині ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, то можливе позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Якщо військовозобов’язаний відмовляється отримувати повістку, представник ТЦК має скласти акт відмови, який підписують не менше двох членів груп оповіщення. Далі цей акт реєструють у центрі комплектування. Крім того, поліцейський, який входить до групи оповіщення, може затримати громадянина та доставити його до ТЦК.

Нагадаємо, чи можуть призвати осіб, які не проходили строкову службу. Всі чоловіки призовного віку підлягають мобілізації, за винятком випадків, прямо передбачених законодавством.