UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: яка відповідальність за незаконний перетин кордону

Юрист відповів на популярне питання.

В Україні оголошена загальна мобілізація та воєнний стан під час яких виїзд з країни для чоловіків обмежено. Адвокат Ростислав Кравець на своєму YouTube-каналі розповів, яка відповідальність передбачена за незаконний перетин кордону.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи мають враховувати військову спеціальність під час призову

Він нагадав, що статтею 33 Конституції України: «Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом».

Тобто обмеження на перетин кордону під час воєнного стану, мають бути встановлені саме законами, а не постановами Кабінету міністрів України.

Що стосується відповідальності, то за словами адвоката, вона встановлена виключно адміністративним кодексом. А саме статтею 204 -1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Кримінальної відповідальності не передбачено.

Згідно з нею, перетин або спроба перетину державного кордону України поза пунктами пропуску, або без документів чи з підробленими документами тягнуть за собою накладення штрафу  в розмірі від 200 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт строком до 15 діб.

Повторне вчинення порушення – накладення штрафу в розмірі від 500 до 800 неоподаткованих мінімумів або арешт від 10 до 15 діб.

«Треба звернути увагу на те, що строк притягнення до адміністративної відповідальності становить три місяця з моменту виявлення правопорушення, але не пізніше за рік з моменту його скоєння. Тож якщо ви виїхали рік назад,  вас не можуть притягнути до відповідальності»,– зазначив він.

Нагадаємо, чи можна буде військовозобов'язаним виїздити за кордон після перемоги України у війні з Росією. Обмеження на виїзд за кордон чоловіків в українському законодавстві прив'язані до надзвичайного та воєнному стану.