UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: як отримати відстрочку від призову

Це можуть зробити лише особи, які мають на неї законне право.

В Україні діє загальна мобілізація, під час якої чоловіки призовного віку вступають до лав ЗСУ. Юрист Ілля Шипко нагадав, що українським законодавством передбачені категорії громадян, які мають право на відстрочку від призову.

Читайте також: Загальна мобілізація: як відбувається проходження ВЛК

Право на відстрочку від мобілізації мають особи, які зазначені у ст. 23  Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У даній статті передбачений перелік осіб, що можуть отримати відстрочку, це і багатодітні батьки, тимчасово непридатні за станом здоров’я, заброньовані підприємствами, установами та організаціями та інші.

Як отримати відстрочку від мобілізації

Отримати відстрочку від мобілізації можливо лише за умови, що військовозобов’язаний ще не набув статусу військовослужбовця. Іншими словами, якщо особу зараховано до складу військової частини, то право на отримання відстрочки від  мобілізації реалізувати вже неможливо, бо особа вже фактично є мобілізованою.

На який час може бути надана відстрочка від мобілізації

Конкретного часу тривалості відстрочки від мобілізації немає, оскільки все залежить від підстав отримання такої відстрочки. Тобто доки не мине обставина, яка надає право на відстрочку. Наприклад, особа навчається на денній формі навчання до 01.01.2024 року, то до цього часу й буде діяти відстрочка від мобілізації.

Якщо ТЦКСП не приймають заяву про надання відстрочки від мобілізації, можна надіслати заяву з належним чином підтверджуючими документами до ТЦК та СП поштою рекомендованим листом з описом вкладення.

Деякі категорії населення мають певні особливості щодо проходження військової служби. Зокрема, вони можуть бути мобілізовані лише за їх згодою та проходитимуть службу лише за місцем проживання.