UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можна вступити до вишу без військового квитка

Зараз це питання хвилює багатьох.

Кабінет міністрів затвердив нові правила військового обліку, що закріплені у постанові №1487. Вони вплинули також на порядок працевлаштування військовозобов’язаних і вступ до навчальних закладів.

Читайте також: Загальна мобілізація: що робити, якщо в ТЦК ігнорують право на відстрочку

Адвокат Андрій Карпенко пояснив, чи можна вступити до вишу, якщо немає військового квитка. Він нагадав, що у 2023 році для військовозобов’язаних осіб однією з вимог до зарахування є подання до приймальної комісії військово-облікових документів.

У МОН України визначили ключові норми та основні новації Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році. Згідно п.2 Розділу ХV Наказу  кожен ВНЗ розробляє Правила прийому, в  яких обов'язково повинен міститися порядок надання вступниками військово-облікових документів  (згідно п.34 Постанови КМУ #  1487 від 30.12.2022 р. «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів».)

Пункт 34 містить наступне: «З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

Тобто якщо у абітурієнта є приписне свідоцтво, цього може бути достатньо для вступу.

Також він нагадав, що нардепи прийняли законопроект № 9281, яким зменшується граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25-річного віку. З цього приводу треба враховувати, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII на військовий облік військовозобов'язаних беруть громадян України, які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

Законом передбачається внесення змін до статей 15, 18, 18-1, 37 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», спрямованих на зменшення призовного віку для громадян з 27 до 25-річного віку. Тож зниження призовного віку до 25 років означає, що на військовий облік військовозобов'язаних візьмуть 25 та 26 річних юнаків, які перебували на обліку як призовники, що дозволить призивати їх в рамках загальної мобілізації. А військовозобов'язані повинні мати або військовий квиток, або тимчасове посвідчення.

За словами адвоката, зараз перехідний період, тому вступ особі, яка підпадає під ці вікові категорії, повинні дозволити з приписним посвідченням, а от для зарахування скоріше за все будуть вимагати тимчасове посвідчення.

Через повномасштабну агресію Росії в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Особи призовного віку мають постійно з собою носити документи. Нагадаємо, які документи повинен мати військовозобов'язаний.