UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можна отримати відстрочку через пошкодження зв’язок

Ступінь придатності визначає ВЛК.

Через війну, яку розпочала Росія проти України, в країні оголошена загальна мобілізація. У цей час чоловіки призовного віку отримують повістки. Законодавством передбачені випадки, коли громадяни можуть отримати відстрочку від мобілізацію.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи має право на відстрочку усиновитель малолітньої дитини

Юрист Дмитро Дончак пояснив, чи має право на неї військовозобов’язаний, який отримав пошкодження зв’язок.  

Він нагадав, що для того, щоб отримати відстрочку або взагалі звільнення від мобілізації, необхідно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК) при військкоматі, яка визначить ступінь придатності до служби.

В свою чергу, ступінь придатності до служби визначається за допомогою Розкладу хвороб Наказу Міністерства оборони України №402. У відповідності до цього наказу, названа проблема відповідає статтям 78 (травми верхніх та нижніх кінцівок), та 81 (стани після проведеного лікування з приводу травм).

Отже, якщо ВЛК встановить статтю 81 (а це можливо тільки якщо особа на медогляді надала документи, що підтверджують проведення лікування/операції з метою відновлення функції суглоба), то їй видадуть постанову, яка зафіксує тимчасову непридатність до служби строком до двох місяців.

Після зазначеного часу необхідно буде знову пройти ВЛК. При проведенні повторної ВЛК лікарі повинні визначити - чи достатньо було надано часу для відновлення функцій суглоба, чи може необхідно продовжити лікування тощо. Якщо знову буде записано тимчасову непридатність, то при після цього при проведенні вже третьої ВЛК,  лікарі вже не зможуть знову надати тимчасову непридатність, а будуть змушені приймати остаточне рішення щодо придатності до військової служби.

В будь-якому разі, вказане рішення буде прийматися на підставі статті 78 Розкладу хвороб Наказу міністерства оборони України № 402.

В залежності від тяжкості захворювання, стаття 78 поділяється на 4 підгрупи:

При цьому слід зауважити, що в умовах воєнного стану за статтями з індексом "в" (в нашому випадку це стаття 78-в) записується висновок ВЛК "придатний до служби. А в більшості випадків за статтями з індексом "б" (в нашому випадку це стаття 78-б) висновком буде "обмежена придатність".

Обмежена придатність означає, що таку особу не можуть направити служити на посади з фізичними навантаженнями, не повинні направити в зону бойових дій, але мають право направити на службу, наприклад при військкоматі, або в частини забезпечення.

Також слід пам'ятати, що жодна з можливих статей 78 не надає відстрочку: результатом буде або непридатність до служби з виключенням з військового обліку, або обмежена придатність, або повна придатність.

Тепер розглянемо можливі варіанти отримання в висновку ВЛК статті 78-а , або ж статті 78-б. Інші два варіанти взагалі не будемо розглядати, бо вони фактично означають одне і теж саме, тобто повну придатність.

В поясненнях до статті 78 вказано, що до пункту "а" належать значні порушення функцій кінцівки, наслідки неправильно зрощених переломів та наслідки невдало проведеного лікування.

До пункту "б" статті 78 належать помірні порушення функцій кінцівки та інші негативні наслідки після незадовільних результатів лікування.

Отже, з наведеного слідує, що для встановлення статті 78-а або 78-б в будь-якому разі необхідно попередньо пройти лікування, за результатами якого ВЛК зможе встановити певну статтю Розкладу хвороб.

Якщо особа на момент проходження медогляду ще не будете мати результатів лікування, тобто взагалі не лікувала свою травму, то ВЛК скоріше за все направить її на лікування та використає статтю 81, з встановленням тимчасової непридатності строком до двох місяців.

З перших днів війни багато сміливих чоловіків і жінок стали на захист України. Нагадаємо, що робити військовозобов’язаним, які чекали повістку, але не отримали її.