UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи можна оскаржити штраф

Пояснення дала юристка.

В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. У разі ухилення від мобілізації, вони можуть бути оштрафовані. Але трапляються випадки, коли особа перебуває за кордоном, на її адресу не надходила повістка, але штраф було накладено.

Читайте також: Загальна мобілізація: які наслідки відмови від повістки

Адвокатка Марина Бекало розповіла, чи можна оскаржити штраф.

За її словами, у такому випадку постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП можна буде оскаржити в судовому порядку по двом підставам.

Порушення порядку вручення (надсилання) повістки

Згідно до п. 41 Постанови КМУ №560, яка регулює порядок виклику (вручення /надіслання повістки) до ТЦК та СП, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до ТЦК та СП, у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку, є:

Отже, ТЦК та СП має надіслати повістку за адресою, яку вказав військовозобов'язаний під час уточнення своїх даних. У разі неуточнення своїх даних, чи не повідомлення про іншу адресу проживання, то в такому випадку ТЦК та СП надсилає повістку за «пропискою».

«Тому, дуже важливий факт того, що ви уточнили свою адресу вказавши закордонну адресу проживання, та ці дані мають відображатися в Резерв+, адже у разі надіслання повістки за адресою в Україні ( за кордон вони не надсилають повістки), можна буде визнати порушення порядку оповіщення про виклик до ТЦК та СП в суді та скасувати постанову про притягнення до відповідальності за ст. 210-1 КУпАП (за неявку за повісткою), посилаючись на те, що ТЦК та СП мали надіслати повістку за адресою, яку ви вказували про оновленні даних та яка відображається в Резерв+ ( тобто, за кордон, адже іншого не передбачено)», – пояснила вона.

 Порушення порядку винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності

Згідно до ст.258 КУпАП, ТЦК та СП не складає адміністративний протокол у разі неявки до ТЦК та СП, у разі належного вручення повідомлення про   дату, час і місце виклику до ТЦК та СП,  та одразу складає постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 210-1КУпАП.

При цьому, ТЦК та СП зобов’язаний  повідомити особу про місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три дні до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення. Факт несвоєчасного повідомлення або неповідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для визнання такої постанови неправомірною та такої, що винесена з порушенням процедури, а отже така постанова підлягає скасуванню в судовому порядку. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Після спливу цього строку, постанова набуває законної сили та передається в державну виконавчу службу на примусове виконання, яка в свою чергу має відкрити виконавче провадження,  в рамках якого приймається рішення про подвоєння штрафу (ст. 308 КУпАП) та арештовуються рахунки в банківських установах.

«Тобто, можна оскаржити штраф у зв'язку із порушенням процедури, як оповіщення про виклик, так і порушення процедури винесення самої  постанови», – пояснила юристка.

Нагадаємо, що загрожує військовозобов'язаним, які отримали штраф за неоновлення даних та не сплатили його.