UA / RU
Підтримати ZN.ua

Загальна мобілізація: чи може опікун виїхати за кордон

Відповідь дала юристка.

В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час право на виїзд за кордон для багатьох чоловіків обмежено. Але деякі категорії військовозобов’язаних мають можуть перетнути кордон у воєнний час.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можуть ТЦК затримувати військовозобов’язаних

Юристка Алла Борисенко розповіла, чи може опікун виїхати за кордон.

Вона нагадала, що питання, що пов’язані із встановленням опіки над громадянами регулюється положеннями Цивільного кодексу України (ЦКУ).

Так, ст. 58 ЦКУ зазначає, що опіка встановлюється над особами, що не досягли 14 річного віку та набули статусу дитини-сироти, оскільки були позбавлені батьківського піклування, а також над громадянами щодо яких існує рішення судового органу влади про визнання їх недієздатними.

Таким чином, чинне законодавство закріплює вичерпний перелік обставин за яких встановлюється опіка над особою.

Чи підлягають мобілізації громадяни, які здійснюють опіку

Положення ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначають, що призову на проходження військової служби у лавах ЗСУ під час дії воєнного стану не підлягають такі категорії громадян, а саме:

Таким чином, якщо громадянин здійснює опіку над фізичною особою, то він не підлягає мобілізації під час дії воєнного стану в Україні. А тому він має право на легальний виїзд за кордон, проте не в самостійному порядку, а за умови супроводу фізичної особи над якою встановлено опіку.

Які документи потрібні опікуну для перетину кордону

Що робити, якщо опікуну було відмовлено в перетині державного кордону

Якщо в опікуна наявні всі необхідні документи, що підтверджують його законне право на перетин державного кордону та при належному виконанні всіх правил виїзду - працівники Держприкордонслужби не можуть відмовити особі у виїзді за межі України.

У випадках, якщо опікуну все ж таки було відмовлено в перетині державного кордону, то тоді необхідно отримувати таке рішення працівників Держприкордонслужби у письмовому варіанті. В ньому повинні бути обов’язково зазначені підстави для відмови у перетині кордону та воно має бути обґрунтованим.

Якщо опікуну було незаконно відмовлено у виїзді, то тоді таке рішення слід оскаржувати до окружного адміністративного суду.

Нагадаємо, чи можуть військові виїздити за кордон.