UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Армія України змушена скасовувати деякі атаки через дефіцит артилерійських снарядів

Деякі українські підрозділи змушені змінювати свою тактику через нестачу боєприпасів, а військові кажуть, що без належної підтримки артилерії ніхто не може планувати наступальні операції.

Українські війська страждають від нестачі артилерійських снарядів на передовій, що змушує деякі підрозділи скасовувати заплановані атаки, кажуть солдати. І це викликає побоювання щодо того, як довго армія України зможе утримувати свої позиції під тиском безперервних російських штурмів.

Нестача боєприпасів поглиблює і без того відчутну тривогу в Києві, оскільки американська і європейська допомога досі не схвалена, а зима вже почалася.

«Нашим артилеристам дають ліміт снарядів на кожну ціль», - сказав Washington Post солдат 128-ї гірсько-штурмової бригади, яка воює на південному сході Запорізької області.

«Якщо ціль там невелика, наприклад, мінометна позиція, то загалом дають 5-7 снарядів», - розповів він журналістам минулого тижня на умовах анонімності.

«Хлопці втомилися, дуже втомилися. Вони все ще мотивовані, багато хто розуміє, що у них немає іншого вибору. Але неможливо виграти війну лише на мотивації. Потрібно мати якусь чисельну перевагу, а в питанні зброї ситуація стає все гіршою і гіршою. Як довго ми зможемо протриматися? Важко сказати, але недовго. Це всі розуміють», - продовжив український військовий.

Читайте також: Камишін розповів, скільки в Україні виробників боєприпасів для дронів

31-річний Артем, навідник 148-ї артилерійської бригади, який стріляє з 155-мм гаубиці, каже, що його підрозділ виявив «величезну» різницю в запасах снарядів після нещодавньої передислокації з південного фронту в Запоріжжі на позиції на сході. Артем розповів, що зараз його підрозділ випускає по ворожих цілях лише від 10 до 20 снарядів на день, тоді як раніше він використовував в середньому 50 снарядів, а іноді і до 90.

«Якщо ситуація не зміниться, або навіть погіршиться, ми не зможемо їх придушити, і вони витіснять нас. Що можна зробити з 10 снарядами на день? Цього ледве вистачає на те, щоб відповісти на їхні атаки, про штурм їхніх позицій ми навіть не говоримо», - сказав Артем.

Недостатнє постачання снарядів стало постійною проблемою для України з моменту вторгнення Росії в лютому 2022 року. Президент України Володимир Зеленський підтвердив поточний дефіцит під час своєї підсумкової прес-конференції минулого тижня, хоча і наполягав на тому, що військові тримаються міцно. Раніше цього місяця Зеленський відвідав Вашингтон, де просив конгресменів виділити 60 мільярдів доларів на допомогу, яку президент Джо Байден запропонував Україні. Однак, ці гроші досі не виділені через спроби республіканців прив’язати допомогу Україні у війні з суперечками про безпеку південних кордонів США. Тим часом у Європі прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заблокував виділення Україні 55 мільярдів доларів допомоги від ЄС.

Затримки, які настали після невдалого контрнаступу України влітку і восени цього року, створили ще більше небажаних проблем напередодні зимових свят. Росія продовжує намагатися просунутися вперед на південному і східному фронтах, а також завдавати ударів по українських містах за допомогою безпілотників і ракет. Україні вдається збивати ці ворожі ракети і БПЛА за допомогою систем ППО, але їхня ефективність значною мірою залежить від постійної іноземної підтримки.

Читайте також: ППО збила 28 "шахедів", дві авіаракети та два російських винищувача - Повітряні Сили

Українські солдати, які перебувають на фронті, кажуть, що не помітили жодних ознак того, що Росія стикається з подібною нестачею артилерійських снарядів. Хоча Москва була змушена значно уповільнити виробництво боєприпасів у перші кілька місяців після вторгнення, з тих пір їй вдалося обійти жорсткі західні санкції і відновити своє військове виробництво.

Частково це було зроблено завдяки використанню лазівок у ланцюгах постачання, в той час як нелегальні контрабандні мережі постачали ключові компоненти озброєнь, в тому числі зі США, перенаправляючи їх через такі країни, як Туреччина і Вірменія. Також New York Times нагадує, що КНДР постачає артилерійські снаряди і ракети російській армії. Минулого тижня посол США в НАТО Джуліанна Сміт заявила, що Північна Корея нещодавно доставила до Росії «1000 контейнерів з військовою технікою і боєприпасами» для використання в Україні.

Український бригадний генерал Олександр Тарнавський сказав Reuters, що війська стикаються з нестачею боєприпасів і що деякі плани були змінені через брак поставок. Генерал-лейтенант Іван Гаврилюк, один із заступників міністра оборони України, відмовився говорити про нестачу боєприпасів, заявивши, що не має на це повноважень. Речник Міністерства оборони не відповів на прохання про коментар.

Деякі країни нещодавно пообіцяли нову відчутну військову підтримку Україні. У п'ятницю Нідерланди заявили, що передадуть Україні 18 винищувачів F-16, хоча графік цієї поставки не був оприлюднений. Японія, тим часом, погодилася відправити ракети Patriot в США, що, ймовірно, дозволить Вашингтону відправити більше зброї в Україну. Київ значною мірою покладається на розроблені США системи Patriot для захисту критично важливої інфраструктури у великих містах. Але українські військові кажуть, що їм потрібно більше всього і якнайшвидше.

«Нам не вистачає всього», - сказав військовослужбовець 128-ї гірсько-штурмової бригади.

Іван Задонцев, прес-офіцер 24-го окремого штурмового батальйону «Айдар» сказав, що його батальйон зменшив кількість обстрілів приблизно на 90% порівняно з минулим літом. Його бійцям потрібні 122-мм боєприпаси для гаубиць радянських часів. Західні партнери намагалися закупити ці боєприпаси для України протягом всієї війни. Дефіцит снарядів змінив тактику «Айдару» приблизно в середині осені. Батальйон і раніше стикався з нестачею зброї, але зараз з’явився страх, що запаси більше не будуть поповнюватися.

Як і 148-а артилерійська бригада, «Айдар» намагається утримувати оборонні рубежі на сході поблизу міста Кліщіївка, яке українські сили звільнили від російської окупації у вересні. Але Задонцев сказав, що планувати будь-які подальші штурми «було б нерозумно... поки російська армія має артилерійську перевагу».

Читайте також: В січні у Франції розпочне роботу Коаліція артилерії з посилення української армії

Він сказав, що занепокоєння з приводу прикордонної політики США, які затримують американську допомогу Україні, бліднуть у порівнянні з питанням життя і смерті, яке українці відчувають на фронті. Йому важко уявити, щоб хтось за кордоном був здатен «взагалі розуміти ситуацію... і наскільки вона критична зараз».

«Я сподіваюся, що уряд США розуміє, що забезпечити Україну боєприпасами набагато дешевше, ніж переозброювати Польщу і країни Балтії, якщо Україна впаде», - сказав український військовий.