UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: які види дисциплінарних стягнень передбачені для військових

Вони прописані в українському законодавстві.

З перших днів війни, яку розпочала Росія, на захист України стало багато військовослужбовців. Юрист, керівник практики військового права Іван Колганов пояснив, які дисциплінарні стягнення передбачені для них.

Читайте також: Демобілізація військових: Комітет ВРУ чекає на дані від Генштабу для ухвалення рішення

Ключовим нормативно-правовим актом, який регламентує особливості та порядок застосування дисциплінарних стягнень до військовослужбовців, є Закон України «Про Дисциплінарний статут Збройних сил України».

Види дисциплінарних стягнень, котрі можуть застосовуватися до військовослужбовця, перелічені у п.48 вже згадуваного Статуту.

Це:

Останній з цих пунктів не може бути застосований до військових, які мобілізовані під час воєнного стану.

Порядок накладення дисциплінарних стягнень передбачений пунктами 83-95 згаданого Статуту. Ключовими положеннями з цих пунктів, є те, що застосовувані дисциплінарні стягнення повинні відповідати військовому званню людини, на яку вони накладаються. Також це мають бути лише ті стягнення, котрі визначені Статутом та не виходять за рамки дисциплінарної влади командира, який їх застосовує.

Якщо є потреба уточнити причини і умови вчинення правопорушення, а також визначити ступінь вини, застосуванню стягнення може передувати службове розслідування. Вагомим є те, що за старшим командиром визнається право скасовувати стягнення, накладені молодшим командиром, у випадку, коли вони не відповідають тяжкості правопорушення. У такій ситуації старший командир може застосувати більш суворе стягнення.

Порядок виконання дисциплінарних стягнень висвітлений у пунктах 96-102 Статуту. Особливо значимим буде акцентувати на строках, актуальних для дисциплінарного стягнення. Воно виконується негайно. Для виняткових випадків передбачено до 3 місяців з дня накладення. Коли строк закінчився, стягнення не виконується, проте воно фіксується у службовій картці військового, до якого застосоване.

Нагадаємо, хто з військових може отримати підйомну допомогу. Це стосується осіб, які змінюють місце служби.