UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виробництво гіперзвукової ракети «Циркон» обходиться Росії в шалені гроші – ЗМІ

При цьому не відомо, чи змогли уже запустити ракету у серійне виробництво.

Розробка та випуск гіперзвукової ракети 3М22 «Циркон», якою Росія 25 березня вдарила по Києву, потребувала чимало досліджень та випробувань, які були спрямовані, насамперед, на конструювання прямотічного гіперзвукового двигуна, який і дозволяє ракеті розвивати швидкість до рівня гіперзвукової.

Як пише Defense Express, розрахувати точну вартість ракети «Циркон» майже неможливо, оскільки усі дані про її проектування та виробництво засекречені.

За розробку ракети відповідало російське Науково-виробниче об'єднання машинобудування, яке входить до складу Корпорації «Тактичні ракети» та розташоване у Реутові Московської області. Роботи над нею розпочали щонайпізніше у 2011 році, а перші випробування відбулися у 2015 році. У 2020 році російські чиновники заявили про перші успіхи у випробуваннях, а у жовтні 2021 року було оголошено  про успішне випробування ракети під час запуску з підводного човна.

Якщо брати до уваги аналогічний досвід США у роботі над ракетою Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM), яка також має прямотічний гіперзвуковий двигун, то лише на створення готового виробу, без урахування паралельних базових наукових робіт, Пентагон виділив компанії Raytheon 985 млн доларів у 2022 році та ще 407,6 млн доларів у січні 2024 року. Додаткові кошти також пішли на підготовку потужностей для серійного виробництва цих ракет.

Якщо ж брати до уваги всі оціночні витрати Пентагону США за темою гіперзвукового озброєння, то лише на один 2023 рік на ці дослідження та роботи було закладено 4,7 млрд доларів.

Читайте також: «Циркон» летить не туди, куди треба – директор КНДІСЕ про результати аналізу збитої ракети

«Ціну за одиницю без урахування витрат на розробку також можливо порівняти із вартістю експериментальних ракет з аналогічними прямотічними гіперзвуковими двигунами. Зокрема у профільних американських виданнях існують оцінки ціни випробувальної ракети X-51A Waverider у 11-20 млн доларів за одиницю, при загальній вартості програми у 200 млн доларів, яка складалась з чотирьох пусків», - зазначає Defense Express.

Водночас видання вказує, що попри всі витрати «Циркон» у підсумку не виконує свою голову мету – обхід протиракетної оборони, оскільки, як показав досвід, може бути уражений новітніми протиракетними комплексами. Одна Росія, імовірно, продовжить атаки «Цирконом».

Читайте також: Три хвилини на приліт «Циркона» до Києва не правда: з якою швидкістю насправді може долітати ракета

Журналісти також вирішили зрівняти вартість ракети «Циркон» із заявленою як  «гіперзвукова» російською ракетою Х-47 «Кинжал», який насправді є твердопаливною ракетою, що лише прискорюється до гіперзвукових швидкостей. Так от приблизна вартість  Х-47М2 «Кинджал» складає приблизно $10 млн. Водночас ракета з прямотічним гіперзвуковим двигуном буде коштувати у рази, якщо не на порядок більше.

«Загалом можливо доволі обережно припустити, що у теперішніх умовах для РФ вартість 3М22 «Циркон» доволі легко може складати з десяток мільйонів доларів. А якщо врахувати вартість розробки розділену на кількість виготовлених, то можливо отримати зовсім астрономічні цифри», - йдеться в матеріалі.

Також на разі складно оцінити темпи виробництва Росією ракет «Циркон», яка, ймовірно, ще не запущена у серійне виробництво. Так, провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко у коментарі «Суспільному» заявляв, що у 2023 році Росія планувала виготовити близько 20 «Цирконів», але цю програму виконали не в повному обсязі.