В Україні оголошено воєнний стан через повномасштабне вторгнення РФ. В цей час виїзд з країни чоловіків призовного віку обмежено.
Адвокатка Марина Бекало пояснила, чи може військовослужбовець, який був звільнений з ЗСУ, перетинати державний кордон.
Вона зазначила, що така особа має право на перетин кордону, адже, наприклад, підстави для звільнення за сімейними обставинами в ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» дублюють підстави для звільнення від призову під час мобілізації згідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Наприклад, військового було звільнено на підставі інвалідності батька, це підпункт "ґ" п. 2 ч. 4 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Є відповідний запис в військовому квитку (але в принципі на кордоні він не потрібний).
Ця обставина ще триває, та є підставою для звільнення від призову під час мобілізації, це абз.11 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію.
Згідно до абз. 4 п. 2-1 Правил перетинання кордону, для перетину кордону, військовозобов’язаному який супроводжує батька з інвалідністю І або ІІ групи треба надати в пункті перетину наступні документи:
- пенсійне посвідчення особи з інвалідністю (або нотаріально посвідчена копія) та бажано ще довідку МСЕК;
- свідоцтво про народження, яке підтверджує родинний зв'язок;
- довідку про прописку (або штамп в паспорті), прописка має бути однаковою;
- якщо місця проживання (прописки) у супроводжуючого та батька різні – то Акт встановлення факту здійснення догляду, який робиться в держадміністрації.
Чоловік має право перетнути кордон без супроводу батька, при наявності вказаних вище документів та додатково довідки про постановку на консульський облік батька за кордоном.
Під час дії воєнного стану кордон України можуть вільно перетинати чотири категорії чоловіків. Нагадаємо, чи змінилося щось цієї весни.