UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відстрочка від мобілізації: чи можуть її отримати наукові працівники

Є певні умови, які повинні бути виконані.

В Україні триває загальна мобілізація, що була оголошена через повномасштабне вторгнення Росії. В цей час до лав ЗСУ можуть бути призвані чоловіки віком від 18 до 60 років. Але деякі військовозобов’язані мають право на відстрочку.

Читайте також: Загальна мобілізація: як діяти, якщо виклик до військкомату прийшов, коли працівник на лікарняному

Юрист Богдан Черніков пояснив, чи можуть отримати відстрочку від призову наукові працівники.
Він підкреслив, що відповідно до норм чинного законодавства України, для них передбачена така можливість.

Абзацом третім частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надано право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, науковим працівникам закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Для отримання відстрочки на вищезазначеній підставі необхідним є існування одночасно декількох підстав:

Юрист підкреслив, що можна бути науковим працівником наукової установи та організації будь якої форми власності, адже інше не передбачене законодавством. Так, відповідно до статті 1 Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» наукова (науково-дослідна, науково-технологічна, науково-технічна, науково-практична) установа – юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, утворена в установленому законодавством порядку, для якої наукова та (або) науково-технічна діяльність є основною.

Але обов’язковим є також наявність вченого звання та/або наукового ступеня. За словами юриста, з даного приводу на законодавчому рівні ведуться дискусії, щодо виключення даної умови як обов’язкової, оскільки наукові працівники, які їх не мають, знаходяться у дискримінаційному положенні, відносно тих, хто мають вчене звання та/або науковий ступінь.

Він також нагадав, що саме по собі існування зазначених обставин не гарантуватиме стовідсотково, що таку особу не мобілізують. Необхідним є звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де вона стоїть на обліку, із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на зазначеній підставі. Також, додаються усі документи, які підтверджують підстави, зазначені в абзаці третьому частині третій статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Нагадаємо, хто з громадян має право на відстрочку від мобілізації. Отримання відстрочки від військової служби відбувається в певному порядку.