UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Вертикаль влади» Путіна зникла. Замість сильної руки з'явилися десятки мініПрігожиних – CNN

Спостерігачі продовжують шукати пояснення щодо майбутнього Прігожина

Наприкінці минулого тижня ув'язненому російському опозиціонеру Алєксєю Навальному було винесено суворий вирок: 19 років колонії та його негайно відправили до штрафного ізолятора.

Це був разючий контраст з долею Євгєнія Прігожина, керівника російського угруповання найманців «Вагнер». У червні Прігожин очолив невдалий заколот, який став найбільшим викликом для президента Росії Владіміра Путіна за понад два десятиліття його правління. Хоча війська Прігожина зупинилися на підступах до Москви, розлючений Путін заявив у телевізійній промові, що ті, хто став на «шлях зради», будуть покарані. Майже два місяці потому, у випадку з ватажком «Вагнера», цього просто не сталося, пише CNN.

Очевидно, що ціна за протистояння Путіну не є фіксованою. Можливо, ще більш дивним є те, що Прігожин навіть не відійшов від справ після червневого повстання. Лише через кілька тижнів після повстання він з'явився в кулуарах нещодавнього саміту «Росія-Африка» в Санкт-Петербурзі, де потиснув руку високопосадовцю з Центральноафриканської Республіки (ЦАР).

Читайте також: Спецоперація Путіна: Данілов назвав ціль заколоту Прігожина

Звісно, ватажок бойовиків не виглядав войовничо: хоча підписники його Telegram-каналу вже звикли бачити його в камуфляжі і тактичному спорядженні, Прігожин був помічений у сорочці-поло та завужених джинсах, які, здавалося б, вирізняли його схудлу фігуру.

Але пожалійте бідолашного російського дипломата, якому доводиться пояснювати, чому Пригожин, чиї сили збили російський військовий літак і вбили російських військовослужбовців на марші до столиці, залишається на волі. 

«Я хотіла б зрозуміти, чому такі люди, як [ув'язнений дисидент Владімір] Кара-Мурза, інтелектуал, інші, Навальний сидять у в'язниці за усний протест і незгоду з російським урядом, але... Прігожин, який намагався здійснити переворот проти Кремля, можливо, навіть проти самого президента – збройний переворот – все ще вільно розгулює в Росії? Його сфотографували на зустрічі з африканськими лідерами під час саміту в Санкт-Петербурзі на цьому тижні, чому він не у в'язниці за державну зраду?» – запитала Крістіан Аманпур з CNN посла Росії у Великій Британії Андрєя Кєліна.

Кєлін спочатку ухилявся від відповіді, кажучи, що не пам'ятає, щоб під час заколоту «Вагнера» загинули російські солдати. Під тиском Аманпур Кєлін визнав, що не має пояснень. 

Читайте також: EUObserver: Прігожин намагався «вкрасти» у Путіна його саміт з лідерами Африки

Спостерігачі також шукають пояснення щодо майбутнього Прігожина. Експерти вважають, що очільник «Вагнера» все ще має цінність для Путіна, навіть незважаючи на те, що статус кожного з них зменшився.

«Акції Прігожина в Кремлі явно постраждали. Але оскільки Путін втратив ще більше акцій після заколоту, схоже, він вважає, що залишається певна корисність в тому, щоб тримати Прігожина поруч», – сказала Кендіс Рондо, директор Future Frontlines, розвідувальної служби з відкритими джерелами при аналітичному центрі New America.

За словами Рондо, ділова хватка Прігожина і його вміння приховувати комерційні прибутки через непрозору мережу підставних компаній і офшорних операцій є активом для путінської Росії, яка постраждала від широких західних економічних санкцій.

«На даний момент мережа підставних компаній Прігожина є найкращою страховкою для Путіна, щоб зберегти російську військову економіку. Але навряд чи так триватиме вічно – врешті-решт, щось має змінитися. І є велика ймовірність, що коли це станеться, ми побачимо більш вражаючі події ближче до кордону між Польщею та Білоруссю». 

Читайте також: The Telegraph: У Прігожина є особисті причини влаштувати атаку «Вагнера» проти Польщі

У своєму нещодавньому аналізі Татьяна Становая, старший науковий співробітник Євразійського центру Карнегі, зазначила, що Прігожин фактично зруйнував «вертикаль влади» – багаторічну систему путінського правління «згори внизу».

«Розрекламована «вертикаль влади» Путіна зникла. Замість сильної руки з'явилися десятки міні-Прігожиних. І хоча вони, можливо, більш передбачувані, ніж вагнерівський лідер, вони не менш небезпечні. Всі вони добре знають, що постпутінська Росія вже тут – навіть якщо Путін залишається на чолі – і що настав час брати в руки зброю і готуватися до битви за владу», – вважає Становая.

Читайте також: Наслідки заколоту: Чому відсутність Прігожина так шкодить Путіну – CNN

Нагадаємо, попри заколот Прігожина, його компанії не втратили фінансування з бюджету РФ. За останній місяць після так званого повстання, вони уклали держконтрактів на щонайменше 2 млрд рублів, що може свідчити про збереження схеми фінансування ПВК «Вагнер». Після заколоту президент РФ Путін визнав, що російська влада фінансувала ПВК, зокрема, через держконтракти на харчування військових. За словами Путіна, за останній рік «Вагнер» отримала близько 80 мільярдів рублів з російського бюджету.