Група найманців «Вагнера» може продовжувати свої операції з дестабілізації безпеки в Африці навіть після того, як її ватажок Євгєній Прігожин підняв заколот проти російського військового керівництва, а згодом відмовився від нього, заявив представник Білого дому.
«У нас немає жодних ознак того, що «Вагнер» зменшує свої наміри експлуатувати африканські країни, незважаючи на події минулих вихідних», – заявив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі на брифінгу 30 червня, передає Bloomberg.
Відкритим питанням після заколоту було те, як потрапляння в немилість Прігожина у Росії вплине на глобальні операції його найманців, які активно діють на передовій війни в Україні, а також у Сирії та кількох африканських країнах, зокрема в Малі та Центральноафриканській Республіці.
У Малі безпека не покращилася, незважаючи на те, що малійський режим витрачає сотні мільйонів доларів на безпеку, а кількість терористичних атак і насильницьких злочинів зросла з моменту розгортання угруповання «Вагнер» у грудні 2020 року, заявив Кірбі.
Уряд США неодноразово критикував «Вагнер» за дестабілізаційну та експлуататорську діяльність в Африці, де воєнізоване угруповання має численні контракти на забезпечення безпеки. Високопосадовці, включно з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, застерігали африканські країни від партнерства з «Вагнером», критикуючи угруповання за те, що воно розпалює більше насильства, ніж зупиняє, порушує права людини і викачує доходи від природних ресурсів.
29 червня міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров заявив, що африканські країни самі вирішують, чи продовжувати їм контракти з «Вагнером».
«Існують прямі угоди між урядами африканських країн і приватною військовою компанією «Вагнер», – сказав Лавров на телевізійному брифінгу.
Раніше Джон Кірбі заявив, що у Сполучених Штатів наразі немає достатньої інформації про місцезнаходження ані ватажка «Вагнера» Прігожина, ані його найманців, які брали участь у заколоті.
Нагадаємо, що президент Росії Владімір Путін визнав, що ПВК «Вагнер» фінансувалася за рахунок державного бюджету РФ. За словами головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, військовий заколот «Вагнера» у Росії не позначився на бойових діях в Україні – ані на наступі українських сил, ані на обороні ворога.