UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Atlantic Council назвали п'ять сценаріїв майбутнього Росії

Серед них є і розпад Росії, і продовження путінської війни в Україні

В американському аналітичному центрі Atlantic Council назвали й проаналізували п’ять можливих сценаріїв майбутнього Російської Федерації, в тому числі шлях продовження війни в Україні та розпад Росії. 

«Усі п'ять сценаріїв мають бути розглянуті в західних столицях – і відповідні набори політичних інструментів мають бути сформульовані під час підготовки до кожного потенційного сценарію... Зрештою, якщо і є щось, що проказало піднесення путінського режиму, то це відсутність у Заходу ширшої стратегії щодо Росії і відсутність підготовки до потенційних можливостей в Росії, що допомогло прискорити агресію Москви... Чим більш підготовленим Захід може бути до потенційних відкриттів і потенційних змін у Росії, що рухаються вперед, тим краще для всіх нас – включно з тими, хто живе в Росії», – зазначає автор дослідження «Росія завтра» Кейсі Мішель – письменник, журналіст та директор програми «Боротьба з клептократією» у Фундації прав людини, автор книги «Американська клептократія».

Мішель виділяє наступні п’ять сценаріїв:

  1. Продовження правління Путіна;
  2. Прихід до влади в Росії націоналістів;
  3. Встановлення режиму технократів в Росії;
  4. Демократична Росія;
  5. Розпад Росії.

Наведемо тези стосовно кожного зі сценаріїв.

Читайте також: Бездіяльність Конгресу у питанні підтримки України подарує перемогу Путіну – міністр фінансів США

Продовження правління Путіна – найвірогідніший сценарій

Часові горизонти і ймовірність: У найближчі кілька років, якщо не виникне непередбачуваних проблем зі здоров'ям Путіна, цей сценарій, на жаль, є найбільш вірогідним. Є мало підстав вважати, що Путін не зможе втримати владу, доки він не зазнає явної військової поразки в Україні. Хоча російська економіка демонструє явні труднощі, навряд чи можна сказати, що вона близька до колапсу.

Читайте також: Пригожин може дістати Шойгу та Герасимова і з того світу – ISW

Прихід до влади в Росії націоналістів

Часові горизонти і ймовірність: Ймовірність такого правого путчу, ймовірно, менша, ніж рік тому. Навіть якщо можливість перевороту зменшилася, навряд чи така загроза була ліквідована. За відсутності інших непередбачуваних подій він залишається, мабуть, другим за ймовірністю сценарієм на будь-якому часовому горизонті. В міру того, як Росія продовжує зазнавати невдач і поразки в Україні, ймовірність сценарію «удару в спину» лише набирає обертів. І саме цей наратив невдач націоналісти будуть використовувати проти Путіна – і як паливо для потенційної влади – впродовж багатьох років.

Читайте також: Нуланд: Україна доб'ється дуже великих успіхів цього року, а Путіна чекають "сюрпризи"

Встановлення режиму технократів в Росії

Часові горизонти та ймовірність: Хоча такий сценарій не можна відкидати, він навряд чи є більш вірогідним у найближчій перспективі, ніж утримання Путіна при владі. Західні партнери повинні бути обережними – або, принаймні, обережними у своїх бажаннях. Зрештою, на початку 2000-х років західні партнери із задоволенням підтримали нового президента, який заявив про готовність продовжувати економічну і навіть потенційно політичну лібералізацію. Майже чверть століття потому цей президент залишається при владі і є автором найбільшого кровопролиття, яке бачила Європа з часів Другої світової війни. 

Читайте також: Настав час почати серйозно ставитися до потенційного розпаду Росії – The Hill

Демократична Росія

Часові горизонти та ймовірність: Хоча цей сценарій не можна відкидати, він, на жаль, є малоймовірним у короткостроковій та середньостроковій перспективі. Будь-які мрії про повністю демократичну Росію в осяжному майбутньому осяжному майбутньому є лише ілюзіями. Однак у більш тривалому часовому горизонті, що вимірюється, можливо, десятиліттями, а не роками, лише зростає ймовірність такого результату. Немає жодних підстав вважати, що Росія не піде подібною траєкторією.

Читайте також: Чому розпад Росії вигідний Заходу

Розпад Росії

Часові горизонти та ймовірність: У короткостроковій перспективі такий результат навряд чи варто розглядати. Ймовірність такого шляху лише зростає з плином часу, оскільки Путін залишається при владі, економіка Росії деградує, і поки Росія в цілому не зможе позбутися своєї імперської спадщини. Чим чим швидше Захід почне готуватися до такого потенційного розриву і дестабілізації (навіть якщо вона ніколи не виникне), тим краще буде для нас і для майбутніх поколінь.

Читайте також: Путін вірить в те, що час працює на нього — Вільям Бернс

Нагадаємо, директор ЦРУ Вільям Бернс вважає, що президент Росії Владімір Путін, продовжуючи вторгнення в Україну, робить ставку на те, що час на його боці і що він може розгромити Україну та виснажити її західних прихильників. На думку глави ЦРУ, війна Путіна в Україні «непомітно роз'їдає» його владу в Росії.