UA / RU
Підтримати ZN.ua

Успішний наступ ЗСУ призведе до зміни позиції Китаю, але не факт, що на користь України – ЗМІ

Пекін може вдатися до підтримки Москви летальною зброєю

Експерти вважають, що «нейтральний» Китай, до «мирного плану» якого щодо України є питання, буде змушений змінити свою позицію щодо російсько-української війни та своєї ролі в її контексті. До змін у політиці Пекін може вдатися у разі успішного наступу українських сил, вважають експерти, опитані «Голосом Америки».

«Якщо контрнаступ з боку України спрацює, китайці опиняться у дуже складному становищі», – сказав професор Джорджтаунівського університету Денніс Крейг Вайлдер, який вважає політику Китаю щодо України «фальшивим нейтралітетом».

На його думку, Китай опиниться перед складним вибором, якщо ЗСУ деокупують свою територію, або зайдуть на територію Росії. 

«Одна сторона в Пекіні казала б, що нам потрібно більше підтримувати Путіна, що треба переступити межу і надати Путіну летальну зброю. Інша сторона в Пекіні сказала б, що краще знайти спосіб швидко домовитися, щоб Путіна не знищили», – сказав Вайлдер. 

Читайте також: Китай був надійним двигуном глобального зростання. Схоже, цей двигун заглох – Axios

«Якби Китай дійшов висновку, що, скажімо, Україна досягла достатнього прогресу, щоб загрожувати сухопутному коридору або поставила під загрозу російський контроль над Кримом, тоді ми могли б побачити ситуацію, в якій Китай задумається: можливо, справді потрібно втрутитися в більш рішучий спосіб. Можливо, потрібно надати Росії летальну допомогу у значній кількості», – вважає головний аналітик Євразійської Групи США Елі Вайн.

«Вони публічно заявили про нейтралітет у цій війні. Але насправді китайці ніколи не засудили росіян за вторгнення в Україну. Китайське телебачення підтримує росіян. Уряд Китаю дозволив надсилати допомогу росіянам – не летальну, але запчастини, інше обладнання, необхідне російській армії», – нагадав професор Вайлдер. 

«Наразі китайці намагаються бути посередниками у досягненні миру, але їхнє головне занепокоєння полягає не в мирному врегулюванні на користь України, а скоріше в мирному врегулюванні, яке не дозволить Путіну втратити обличчя чи владу… Хоча китайці залучені в мирний процес, вони залучені так, щоб підтримати росіян», – вважає професор Вайлдер.

Читайте також: Сі, як і Путін, збирається пропустити саміт G20 – Reuters

Нагадаємо, за даними Politico, Китай таємно відправляє до Росії обладнання, якого достатньо для оснащення цілої армії. Масштабне постачання товарів подвійного призначення свідчить про те, що Китай – явно не нейтральний гравець, кажуть експерти.

1 вересня президент РФ Владімір Путін заявив, що «досить скоро» зустрінеться із лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Востаннє вони зустрічалися у Москві у березні.