Українці дали оцінку ризикам, пов’язаним із поверненням ветеранів російсько-української війни до цивільного життя, а також оцінили ступінь поваги до ветеранів й те, як держава виконує свої зобов’язання щодо їх підтримки. За даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», занепокоєння українців зростає в оцінці усіх ризиків починаючи з першого подібного опитування групи у липні 2022 року.
Найбільші ризики, % тих, хто вважає їх дуже ймовірними:
- Психоемоційна нестабільність (45%)
- Проблеми з фізичним здоров’ям та труднощі з отриманням медичної допомоги (40%)
- Відсутність інклюзивного простору та адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю (37%)
- Проблеми з оформленням соціальних пільг (39%)
- Конфлікти у сім’ї, родині (25%)
- Нерозуміння суспільства (25%)
- Відсутність роботи (25%)
- Зловживання алкоголем чи наркотиками (20%)
- Невідповідність військового досвіду для цивільного життя (20%)
- Самогубства (11%)
- Порушення законів, участь в злочинності (9%)
Лише 25% опитаних вважає, що держава сьогодні виконує свої зобов’язання перед ветеранами російсько-української війни (з них лише 4% тих, хто вважає, що цю функцію вона «цілком виконує»).
Оцінка рівня поваги ветеранів знизилася, порівняно з оцінкою у липні 2022 року. 76% опитаних вважають, що суспільство поважає ветеранів, а у липні таких було 93%. Рівень тих, хто впевнений у оцінці «однозначно поважає» знизився з 55% до 26%.
Оцінюючи власну поінформованість про проблеми ветеранів, 15% відповіли, що «добре поінформовані», а 41% – «скоріше поінформовані». У січні 2023 року таких було відповідно 8% та 29%.
- Опитування проводилось соціологічною групою «Рейтинг» 2-5 березня 2024 року.
- Аудиторія: населення України віком від 18 років і старше у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок.
- Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Вибірка репрезентативна за віком, статтю та типом поселення.
- Вибіркова сукупність: 1000 респондентів.
- Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера).
- Помилка репрезентативності дослідження з довірчою ймовірністю 0,95: не більше ніж 3,1%.
Нагадаємо, до 24 лютого 2022 року в Україні було пів мільйона учасників АТО й Операції об’єднаних сил. За останніми даними Мінсоцполітики, статус учасника бойових дій мають майже 800 тисяч осіб. І вже зараз Мінветеранів прогнозують, що в країні буде до 5 мільйонів ветеранів. Про те якою має бути політика держави пише аналітикиня Центру спільних дій Юлія П’єцко у статті «Ветеранам тут не місце? Якою має бути ветеранська політика в Україні» на ZN.UA.