Випадок з падінням російського військового транспортного літака Іл-76 відразу наштовхує на паралелі з Оленівкою і на думку, що це була спланована Росією інформаційна кампанія проти України, сказав у ефірі телемарафону уповноважений ВР України з прав людини Дмитро Лубінець.
"На мій погляд, яскравий випадок, коли РФ заздалегідь запланувала інформаційну кампанію проти України. Наприклад, мене дуже сильно здивували такі швидкі інформаційні реакції РФ. У мене зразу виникли паралельні асоціації з випадком в Оленівці - була така сама підготовка з боку РФ: швидка інформаційна реакція, таке саме намагання звернутися до наших стратегічних партнерів і в такий спосіб дискредитувати військову допомогу нашій державі. У мене дежавю - ми це вже проходили. Я переконаний, що як і в Оленівці, росіяни робитимуть громогласні заяви, але нікого не допустять, не дадуть жодних матеріалів на аналіз, а будуть просто звинувачувати Україну", - сказав Лубінець.
Він пояснив, що при плануванні цього обміну РФ повинна була повідомити представників МКЧХ про транспортування військовополонених - саме так проводиться юридична робота, щоби забезпечити гідні умови та безпеку транспортування на всьому маршруті.
Лубінець ще раз нагадав, що згідно з Женевською конвенцією, всю відповідальність за життя, здоров'я військовополонених несе країна, що тримає їх у полоні, отже, це РФ. До моменту, коли військовополонені через процес обміну повертаються на свою батьківщину, вся відповідальність лежить на стороні тримання.
"І тут ми бачимо такий варіант - коли росіяни щось запланували, запустили з елементом використання військовополонених і зараз намагаються підірвати наше суспільство зсередини", - зазначив Лубінець.
Омбудсман зауважив, що за його інформацією, росіяни не відмовилися від ідеї використання теми військовополонених і їх родичів проти української влади. Вороги будуть постійно запускати нові й нові інформаційні кампанії проти нашої держави.
Лубінець також сказав, що вже звернувся з офіційними листами до ООН і МКЧХ - із запитанням, чи були вони проінформовані Росією про переміщення військовополонених літаком, а також зі зверненням, аби представники цих організацій долучилися до огляду місця події.
Як раніше повідомлялося, у Головному управлінні розвідки Міноборони України, коментуючи ситуацію з падінням російського військового транспортного літака Іл-76, підтвердили, що 24 січня мав відбутися обмін полоненими. Але у ГУР МО додали, що наразі не мають "достовірної та вичерпної інформації з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості".
Водночас, у ГУР наголосили, що Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених. Відомо, що доставка полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом. Це може свідчити про навмисні дії Росіі, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених. Посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну.