Влада Німеччини зібрала вже понад 500 свідчень, які стосуються воєнних злочинів РФ проти України, та опитала понад 160 свідків, повідомляє DW.
"Ми хочемо переконати жертв і очевидців травматичних подій поділитися з поліцією тим, що вони пережили", - сказав міністр юстиції Німеччини Марко Бушман у неділю, 18 лютого.
Він також нагадав, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт глави Кремля Владіміра Путіна і для Німеччини це означає необхідність продовжувати збирати докази.
За словами Бушмана, будь-яке фото чи відео, наприклад, на смартфоні, може допомогти розслідуванню.
“Той, хто видаляє такі матеріали, лише допомагає російським воєнним злочинцям", - додав Бушман.
Наступного тижня у Міністерстві юстиції Німеччини запланована конференція з питань міжнародного права, де, серед іншого, буде обговорюватися і зростання кількості ударів дронів РФ по цивільних об'єктах в Україні.
"Якщо російський дрон прицільно спрямований солдатом на житловий будинок, у якому перебувають цивільні особи, то це воєнний злочин", - наголосив Бушман.
Також він повідомив про наміри розширити співпрацю з Україною, Польщею та США, зазначивши, що новий уряд у Варшаві відіграє важливу роль у розслідуванні, адже Польща межує з Україною та прийняла мільйони українських біженців.
Бушман сподівається, що Путін постане перед судом.
"Якщо хтось віддає розпорядження цілеспрямовано порушувати міжнародне право, він потенційно воєнний злочинець", - сказав міністр.
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна у березні 2023 року за підозрою в причетності до депортації українських дітей із тимчасово окупованих територій до Росії. Аналогічний ордер на арешт видано щодо уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової.
Злочини, скоєні російською армією, вражають не лише жорстокістю, а й масштабами. Водночас, їх фіксація — неабиякий виклик для правової системи України.
Через умови бойових дій правоохоронні органи не завжди мають змогу вчасно зафіксувати інформацію. Як наслідок, виникає ризик втрати цінних доказів. В таких ситуаціях представники ЗСУ, в тому числі й Сил територіальної оборони, мають унікальний доступ до місць події та можуть документувати порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права, щоб сприяти забезпеченню правосуддя. Детальніше про це у статті Гюндуза Мамедова та Віталія Хекала “Міжнародні злочини Росії: що треба знати про роль військовослужбовців у їх документуванні”.