Після трьох місяців болісно повільного прогресу український контрнаступ набирає певних обертів. Поблизу села Роботине українські війська прорвали першу з трьох оборонних ліній росіян. Зараз вони атакують другу.
«Якби ми говорили про це два тижні тому, я був би трохи песимістичнішим. Їхній прорив на другому оборонному поясі... насправді досить значний», - сказав The Economist директор аналітичного відділу Розвідувального управління Міністерства оборони (DIA) США Трент Мол.
Чи зможе Україна прорвати другу і третю лінію за ним до того, як снаряди закінчаться і настане зима? Мол саме той, хто відповідає на такі питання. Завдання його відомства, яке менш відоме, ніж ЦРУ, полягає в тому, щоб вимірювати військовий потенціал ворогів США. Це часто вимагає кількісних оцінок: дальність польоту іранської ракети або розмір китайського флоту. Щорічні звіти DIA під назвою «Радянська військова міць» жадібно читали під час Холодної війни.
Але нематеріальні чинники не менш важливі. Мол виокремлює волю до боротьби і відверто визнає, що його відомство помилялося щодо Іраку в 2014 році і Афганістану в 2021 році, де побудовані американцями армії розвалилися майже за одну ніч.
«Ми думали, що афганці битимуться до кінця календарного року і намагатимуться героїчно захистити Кабул», - каже Мол, пригадуючи, що натомість «вони, по суті, досить швидко склали зброю».
Цей досвід, а також провал іракської армії в зіткненні з «Ісламською державою», змусив DIA «переборщити» в оцінці можливостей України, коли Росія почала вторгнення минулого року.
«У нас була схожа думка, що на папері їх просто перевантажать», - пояснює Мол недооцінку українських можливостей.
Це виявилося повчальним моментом. Мол показав The Economist «технічну записку» на 40 сторінок, опубліковану в січні цього року, в якій переосмислюється те, як агентство оцінює волю країни до боротьби. У документі підкреслюється, як національні фактори, такі як, наприклад, наполягання Володимира Зеленського залишитися в Києві порівняно з рішенням Ашрафа Гані втекти з Кабула, можуть впливати на поле бою. Це вказує на важливість лідерства на передовій, бойового духу армії, міцності командування і контролю, а також на те, чи має вона постійну логістичну та медичну підтримку. Раніше такими речами нехтували в оцінці України, очікуючи, що вона швидко зазнає поразки. Саме для того, щоб уникнути подібних помилок, аналітики DIA тепер заповнюють детальну таблицю, яка допомагає їм врахувати ці фактори і те, як вони можуть взаємодіяти у несподіваний спосіб.
Ця методологія має вирішальне значення, коли йдеться про оцінку найближчих тижнів в Україні. Моул каже, що DIA стежитиме за ознаками, які вказували на здатність Росії продовжувати постачати артилерійські боєприпаси на лінію фронту і підтримувати командування на місцях. Він визнає, що американські та українські посадовці не змогли оцінити глибину російської оборони і те, наскільки важко Україні буде «пробити» її за допомогою бронетехніки.
«Українські генерали розповіли газеті The Guardian, що 80% зусиль Росії було спрямовано на розбудову першої та другої лінії оборони. Мол застерігає, що основна частина російських підкріплень залишається на третій лінії», - пише The Economist.
Протягом останніх тижнів американські чиновники в приватних розмовах критикували українське командування за його військову стратегію, зокрема, за рішення розмістити досвідчені підрозділи на сході навколо Бахмута, а не на ключовій південній осі. Мол більш тактовний.
«Можна сперечатися про те, чи застосували українці таку тактику, яка, як хтось сподівається, дозволила б їм досягти більш агресивних успіхів за коротший час», - каже він.
Більш важливими є дві критичні змінні: український запас боєприпасів, життєво необхідний для підтримки артилерійських загороджень, які забезпечують просування, і погода, яка зіпсується восени.
Один з чиновників адміністрації Байдена каже, що Україні залишилося близько шести-семи тижнів боїв до кульмінації наступу. Існують розбіжності в поглядах щодо того, якого прогресу можна досягти за цей час. Дехто вважає, що українська армія, яка кинула більшість своїх резервів перед проривом другої лінії і зазнала великих втрат, навряд чи зможе далеко просунутися.
«Якщо ви подивитеся на поле бою через 5 років, воно, можливо, буде мати такий же вигляд», - каже високопоставлений представник американської розвідки, підкреслюючи, що якість як російських, так і українських військ з часом знижується.
Мол дещо менш похмурий. Він зазначає, що генерал Сєргєй Суровокін, який будував оборонні лінії, і ватажок найманців «Вагнера» Євгеній Прігожин тепер знаходяться поза полем бою. Перший з них звільнений, а другий загинув в авіакатастрофі.
«Мол, обережно добираючи слова, каже, що нещодавні успіхи України «значні» і дають її силам «реалістичну можливість» з ймовірністю 40-50% прорвати решту російських ліній до кінця року. Але він попереджає, що обмеженість боєприпасів і погіршення погоди зроблять це завдання «дуже складним»», - пише The Economist.
Увага вже переключається на наступний бойовий сезон. Навіть за відсутності прориву цього року, у DIA вважають, що якщо Україна зможе розширити виступ навколо Роботиного, утримати свої позиції і продовжити постачання боєприпасів, вона буде добре підготовлена до нового прориву в 2024 році.