Останні кілька тижнів Франція займає лідерство в питанні підтримки України. Принаймні, на словах. Показовою була заява Еммануеля Макрона про те, що червоних ліній у підтримці України французи не мають.
Також доволі вагомими були пропозиції відправити до України військовий контингент та “підтримувати Україну всіма можливими способами”, що навіть для партнерів у НАТО стало великою несподіванкою.
Однак всі голосні слова мають співпадати з діями та мати практичне підтвердження. І з цим у Франції, м’яко кажучи, не дуже. За приклад можна взяти опублікований не так давно список наданої ЗСУ техніки, в якому зазначалася поставка за весь час війни трьох протитанкових комплексів (MILAN), шести ПЗРК (Mistral) та десяти 120-мм мінометів.
Коли на озброєнні армії країни стоїть в десятки разів більше цього озброєння, подібні “сльози” сприймаються з великими питаннями. Ще більше питань викликає “поставка” протитанкових комплексів Akeron, про які неодноразово оголошували французькі посадовці. У списку поставленої за час війни техніки їх не виявлилося взагалі.
За даними порталу Global Firepower, Франція має 11-й у світі потенціал збройних сил. Однак Україна досі отримала значну підтримку від Парижа лише в сфері артилерії, ракетного озброєння та легкої бронетехніки.
Звісно, передані 30 САУ Caesar, 38 розвідувальних машин AMX-10RC, БТРи часів Холодної війни VAB та крилаті ракети SCALP не можуть лишитися без уваги, але потужності Парижа в збройній допомозі ЗСУ могли б бути в рази більшими.
До вашої уваги - детальний список французької військової техніки, яка дуже потрібна ЗСУ на полі бою, але досі не була надана.
Винищувачі Rafale
Це французький багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений компанією «Dassault Aviation». Здійснив перший політ 4 липня 1986 року, а з 2000-го експлуатується ВПС та ВМС Франції.
Літак Rafale від Dassault є вершиною розвитку аерокосмічної промисловості Франції. Це повністю французький проект — озброєння, двигуни, авіоніка та інші компоненти.
Перше бойове застосування відбулося в березні 2007 року в ході операції НАТО в Афганістані. Так само ці літаки використовувалися в операції «Odyssey Dawn» проти військ Каддафі в Лівії в березні 2011 року.
Винищувач може нести ракети “повітря-повітря” MICA, AIM-9, AIM-120, AIM-132, MBDA Meteor, а також боєголовки “повітря-поверхня” ASMP, Apache, AM.39, Storm Shadow, AASM та SCALP.
Про можливе постачання цих літаків Україні вже йшлося раніше, але далі перемовин справа не зайшла. Станом на березень 2024-го, мова про Rafale не ведеться, але в ЗМІ дедалі частіше з’являється інформація про інший тип авіації, про який мова піде нижче.
Літаки Mirage 2000D
Це французький винищувач-штурмовик, який в 1970-х роках розробила фірма «Dassault Aviation». Основний бойовий літак військово-повітряних сил Франції наприкінці XX — на початку XXI століття. Прийнятий на озброєння армій декількох країн Азії, Європи і Латинської Америки.
У версії “D” він є одним з небагатьох існуючих рішень для заміни зношених українських штурмовиків Су-25. Ця варіація літака створена для завдання ударів по наземних цілях завдяки потужному ракетно-гарматному озброєнню.
Цей літак є першим французьким винищувачем, призначеним для подолання системи ППО на малих висотах і завдавання ударів по наземних цілях в будь-яких погодних умовах і вночі з використанням як ядерної, так і звичайної високоточної керованої зброї з лазерними системами наведення.
До числа інших особливостей літака, що відрізняють його від попередньої модифікації (Міраж-2000N), належать системи управління польотом, прицільно-навігаційна система, а також потужні засоби РЕБ. Всього побудовано 86 таких машин. Значна частина з них досі перебуває у розпорядженні ВПС Франції.
Про поставки цих літаків йшлося під час кількох останніх зустрічей Макрона та Зеленського, але, як і у випадку з Rafale, конкретних рішень досі не прийнято.
Танки Leclerc
Французький основний бойовий танк третього покоління, створений концерном GIAT в 1980-х роках. Серійне виробництво розпочато в 1992 році, всього до 2007 року було випущено 794 одиниці. Станом на зараз, подальше виробництво «Леклерка» не ведеться. 220 танків цього типу перебувають на озброєнні Франції, ще більше 300 — на балансі Об'єднаних Арабських Еміратів.
Цей танк був доволі іноваційним, як на свій час. Застосування автомата заряджання, який жодні інші натівські танки не мають, дало змогу зменшити екіпаж до трьох осіб і значно знизити масу броні (приблизно на 7 тонн, порівняно з танками інших країн), а отже — збільшити рухливість машини.
Мова про поставки цих танків ЗСУ йшла ще в січні 2023-го року, коли партнери надали Україні Abrams та Leopard 2. Однак, як і в питанні з літаками, до справи не дійшло.
Варто зауважити, що зараз танки Leclerc проходять програму модернізації до рівня Leclerc XLR. З 220 танків, які зараз є на озброєнні, лише 122 мають отримати апгрейд. Інші майже 100 танків планують списати. Дуже хочеться сподіватися, що їх не розпиляють на металобрухт, як це сталося з австралійськими гелікоптерами, а передадуть Україні.
ЗРК SAMP/T
Цей ЗРК вже надала Україні Італія, і частину з його обладнання навіть поставила Франція. Однак про поставку ЗСУ повного комплексу від Парижа досі не йшлося, не дивлячись на те, що на озброєнні перебуває сім повних батарей. Звісно, можна зауважити, що це доволі мало. Але Італія, яка передала ЗСУ свій SAMP/T, мала на озброєнні всього чотири батареї.
“Європейський Patriot”, як його часто називають, застосовує ракети сімейства Aster. Комплекс розроблено європейським консорціумом Eurosam, утвореним MBDA Italy, MBDA France та Thales.
SAMP/T призначений для протиповітряної захисту механізованих підрозділів, а також протиповітряного прикриття важливих стаціонарних об'єктів від масованого нападу широкого класу повітряних цілей, що включають літаки, крилаті та балістичні ракети.
Як вже згадувалося, Франція має сім таких комплексів та 32 пускові установки. Втім, жодна з них досі не доїхала до України.
Висновок
Еммануель Макрон має в своїх руках дуже багато способів допомогти ЗСУ навіть без розміщення своїх військ в Україні, проти якого виступає доволі велика кількість партнерів у НАТО.
Надавши ЗСУ винищувачі, значну кількість танків чи систем ППО, Франція не тільки покаже свою суб’єктність в геополітичному середовищі, а й збереже тисячі життів українських військових, які будуть захищені французькими ЗРК, потужною бронею танків та ракетами винищувачів.