UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд в Гаазі видав міжнародний ордер на арешт Путіна

Президента Росії, а також уповноважену Кремля з прав дитини підозрюють у депортації дітей з України.

Після появи інформації про підготовку Міжнародним кримінальним судом перших справ щодо війни Росії проти України, палата органу в Гаазі 17 березня видала міжнародні ордери на арешт президента РФ Владіміра Путіна через окремі воєнні злочини на нашій території, повідомила пресслужба МКС.

Також судді постановили арештувати уповноважену з прав дитини держави-агресора Марію Львову-Бєлову.

Наразі обох звинувачують у депортації українських дітей і незаконному їх вивезенні з тимчасово окупованих територій нашої держави в Росію "щонайменше від 24 лютого 2022 року". Їм інкримінують порушення статей 8(2)(a)(vii) і 8(2)(b)(viii) Римського статуту.

Як зазначається Міжнародний кримінальний суд має "обгрунтовані підстави" вважати, що Путін і Львова-Бєлова несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за вчинення цих злочинів прямо чи через інших людей.

Російського президента також звинувачують у неспроможності належно проконтролювати підлеглих цивільних і військових, які організували чи дозволили організувати депортацію неповнолітніх з України.

Читайте також: Розслідування ООН виявило "широкий спектр" воєнних злочинів РФ в Україні, але не має доказів геноциду

"Ордери є таємними з метою захисту потерпілих і свідків, а також забезпечення розслідування. Проте, пам’ятаючи про те, що зазначені дії тривають, і що обізнаність громадськості про ордери може сприяти запобіганню подальшому вчиненню злочинів, Палата вважає, що в інтересах правосуддя дозволити публічно оприлюднити ордери, імена підозрюваних, злочини, за які видано ордери, і види відповідальності", - пояснили в МКС.

Право на арешт Путіна та Львової-Бєлової поширюється на ті країни, які ратифікували Римський статут. Окрім Росії та її партнерів, документ, зокрема, не ратифікували Україна та США, хоч і підписали.

"Це означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду. А світові лідери тричі думатимуть, перш ніж тиснути йому руку або сідати з ним за стіл переговорів. Світ отримав сигнал, що російський режим є злочинним і його керівництво та поплічники будуть притягнуті до відповідальності. Це історичне рішення для України та всієї системи міжнародного права", - заявив генеральний прокурор України Андрій Костін у Facebook.

Раніше речник глави Кремля Дмітрій Пєсков заявив, що Москва не визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду у Гаазі, коментуючи підготовку двох справ проти росіян.

Читайте також: Кулеба: Україна працює над ануляцією імунітету Путіна. Зараз створення трибуналу для РФ підтримують 30 держав

Як покарати Путіна та його посіпак з вищого керівництва РФ за злочин агресії проти України? Ідея спецтрибуналу стрімко здобуває у світі нових прихильників. Все більше держав долучаються до дискусії, все конкретнішою стає розмова про майбутній трибунал. Тож на якому етапі перебуває зараз цей складний процес, які існують погляди на модель трибуналу та які часові віхи будуть ключовими в першій половині цього року? Про це ви дізнаєтесь, прочитавши статтю Еріка Кучеренка "Як Україна наближає створення трибуналу, що засудить Путіна&Ko".