UA / RU
Підтримати ZN.ua

США підтвердили готовність передати Україні касетні боєприпаси під гарантії щодо застосування

Постачання таких снарядів необхідне на час нарощування американського виробництва.

У адміністрації президента Сполучених Штатів Америки підтвердили, що рішення про передачу українським військовим касетних боєприпасів можуть оголосити вже 7 липня. Щоб отримати такі озброєння, Київ надав Вашингтону письмові гарантії щодо їх "дуже обережного" застосування з мінімізацією будь-яких ризиків для мирних жителів, повідомив радник Джо Байдена з національної безпеки Джейк Салліван під час брифінгу. Білий дім вірить у високу вмотивованість України знижувати шкоду від подібних атак, оскільки вона захищає власних громадян.

Представник нагадав, що США формують пакети військової підтримки в залежності від потреб України на полі бою, а нашій державі зараз потрібні артилерійські боєприпаси для продовження оборонних і наступальних операцій на тлі значних щоденних витрат. Американське Міноборони передало українській армії "історичні обсяги" снарядів та зараз продовжує нарощувати виробництво, але цей процес ще потребуватиме часу. Касетні озброєння можуть стати "мостом" до того моменту, поки Штати досягнуть необхідних темпів виробництва звичайних.

"Ми не залишимо Україну беззахисною в жодний з моментів цього конфлікту", — наголосив Салліван. 

Читайте також: AP: Чому США передають Україні касетні боєприпаси саме зараз?

Він не став заперечувати потенційну шкоду для цивільним від касетних боєприпасів через певну частку елементів, що залишаються нерозірваними після застосування. "Тому ми відкладали рішення настільки довго, наскільки могли. Але також існує величезний ризик шкоди цивільним, якщо російські війська та танки перейдуть на українські позиції, захоплять більше української території та поневолять більше мирних українців", — сказав радник.

Представник Білого дому пояснив, що США треба було збалансувати ризик шкоди для мирних від касетних снарядів та загрозу того, що Україна може зіткнутися з нестачею боєприпасів на полі бою.

Він також нагадав, що російські окупанти використовують касетні снаряди ще з початку війни проти України, щоб атакувати наші території, у тому числі типи з великою часткою елементів, що не детонують після ударів. Водночас Київ просить про такі боєприпаси для захисту власних територій, а не нападів на інші держави. До того ж, пропоновані Вашингтоном озброєння матимуть значно менший рівень відмови, ніж російські — не більше 2,5%. Україна зобов'язалася проводити розмінування після закінчення вторгнення РФ.

Читайте також: Глава ООН виступає проти використання касетних боєприпасів

За словами радника Байдена, рішення про відправку нашій країні касетних боєприпасів тісно обговорювалося з союзниками. Деякі активно підтримували такий крок, вважаючи його "абсолютно правильним". Частина партнерів, які є учасниками Конвенції про заборону такої зброї, у приватному форматі сигналізували про підтримку рішення та казали про розуміння, оскільки відрізняють агресора від жертви нападу.

Салліван уточнив, що деталі щодо типів зброї, які будуть передані нашим військовим у межах нового пакету допомоги повідомить Міноборони США. Після заяв Білого дому Пентагон офіційно оголосив про виділення Україні нового пакету оборонної підтримки загальною вартістю 800 мільйонів доларів, який включає, зокрема і касетні боєприпаси.