Міністр фінансів США Джанет Єллен заявила у вівторок, 5 грудня, що Сполучені Штати будуть відповідальні за поразку України, якщо Конгрес не схвалить запит адміністрації президента Джо Байдена на допомогу Києву. Про це повідомляє Reuters.
Єллен зазначила, що фінансування, зокрема, для підтримки загального державного бюджету України, є "вкрай необхідним", також воно є передумовою для продовження підтримки Києва з боку Міжнародного валютного фонду.
"Я говорила з членами Конгресу, з моїми колегами. Я думаю, що вони це розуміють, що це жахлива ситуація, і ми можемо зробити себе відповідальними за поразку України, якщо нам не вдасться надати Україні необхідне фінансування, і я включаю сюди пряму бюджетну підтримку, тому що це вкрай важливо", - наголосила Єллен.
За її словами, американська допомога Україні важлива і для союзників США в Європі, які надають підтримку, щоб допомогти Києву перемогти у боротьбі проти російської агресії.
"В України просто закінчуються гроші. Вони витрачають більше, ніж кожну копійку, яку отримують у вигляді податкових надходжень, на зарплати військовим і оборону, і у них не було б ні шкіл, ні лікарень, ні служб швидкого реагування, якби не гроші, які ми надсилаємо їм на підтримку”, - сказала Єллен.
Допомога, яку США надають Україні, супроводжується дуже суворим контролем, щоб запобігти будь-якому нецільовому використанню коштів, будь-якій корупції, заявила Єллен, додавши, що державна бюджетна підтримка спрямовується через Світовий банк, який має сильний антикорупційний контроль, аби гарантувати, що гроші йдуть на цільове використання.
Американські законодавці обговорюють додатковий пакет видатків на понад 100 мільярдів доларів, який включатиме допомогу Україні та Ізраїлю, а також фінансування безпеки кордонів. Конгрес сперечається через вимоги республіканців прив'язати допомогу Києву до перегляду імміграційної та прикордонної політики США. Республіканці заявляють, що не підтримають виділення допомоги Україні, якщо Білий дім не піде на вимоги щодо посилення безпеки кордону з Мексикою.
На Капітолійському пагорбі мають зрозуміти: що швидше буде надано військову допомогу Україні, то дієвішою вона буде і менше цієї допомоги знадобиться потім. Що більше буде вкладено в обороноздатність України зараз, то значно менше треба буде інвестувати в це у 2024-му, 2025-му й наступних роках. Про це пише Іван Верстюк у статті “Ціна американської допомоги для України: що дорожче, то дешевше”.