UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія закидає Сполученим Штатам можливі ядерні випробування

У Москві погрожують дератифікувати ДВЗЯВ.

Росія звинуватила Сполучені Штати у проведенні підготовки ядерних випробувань на полігоні в Неваді, пише Reuters.

Звинувачення пролунало із вуст заступника міністра закордонних справ РФ Сєргєя Рябкова.

«Є ознаки того, що на полігоні в Неваді ведуться або велися, принаймні донедавна, підготовчі роботи», — цитує Рябкова державне інформаційне агентство ТАСС.

Наразі нижня палата російського парламенту терміново вивчає, як скасувати ратифікацію Москвою знакового договору про заборону ядерних випробувань, а напруженість із Заходом досягла найвищого рівня з часів кубинської ракетної кризи 1962 року.

Представник Державного департаменту США відкинув звинувачення Рябкова, назвавши це «зусиллями Москви посилити ядерні ризики та посилити напруженість у контексті її незаконної війни в Україні».

Речник повторив, що Сполучені Штати не планують відмовлятися від мораторію 1992 року на ядерні випробування відповідно до Договору про всеосяжну заборону випробувань (ДВЗЯВ), який Вашингтон підписав, але не ратифікував.

Вашингтон, однак, готується провести наступного року на випробувальному полігоні в Неваді два так звані підкритичні експерименти з використанням розщеплюваних матеріалів у кількості, надто малій, щоб викликати ядерний вибух.

Експерименти, які періодично проводяться на полігоні, покликані виявити потенційні проблеми в боєголовках.

Джил Грубі, голова Національної адміністрації ядерної безпеки США, яка контролює ядерний арсенал країни, у червні оголосила, що Сполучені Штати відкриті для присутності міжнародних спостерігачів.

Ядерні випробування Сполучених Штатів чи Росії можуть спонукати інших, наприклад Китай, наслідувати їх приклад, розпочавши нову гонку ядерних озброєнь між великими державами, які припинили ядерні випробування в роки після розпаду Радянського Союзу в 1991 році.

Читайте також: Якщо РФ почне випробування ядерної зброї, це спровокує інші країни на заходи у відповідь – Reuters

Востаннє Сполучені Штати  проводили випробування в 1992 році, а Радянський Союз – у 1990 році. Об’єкт, про який згадував Рябков, розташований у величезній пустелі, де з 1951 року здетонували сотні ядерних вибухів.

«Якщо вони підуть шляхом випробувань, то спрацює та позиція, яка була озвучена президентом Російської Федерації: ми будемо змушені вчинити дзеркально. Тоді виникає зовсім інша ситуація, але відповідальність за це, лежить на Вашингтоні», - наголосив Рябков.

Зараз Росія втягнута в те, що вона називає екзистенційною боротьбою із Заходом за Україну. 

Рябков зробив свої зауваження через кілька днів після того, як президент Владімір Путін заявив про можливість відновлення ядерних випробувань.

Минулого четверга Путін заявив, що російська ядерна доктрина, яка визначає умови, за яких він натисне ядерну кнопку, не потребує оновлення, але додав, що поки не готовий сказати, чи потрібно Москві відновлювати ядерні випробування.

Однак Путін сказав, що Росія може розглянути дератифікацію ДВЗЯЯ, щоб поставити себе на один щабель зі Сполученими Штатами, які підписали, але не ратифікували цей договір.

Коментарі Путіна були широко розтиражовані західними експертами з питань безпеки як доказ того, що Росія, яка має найбільший у світі ядерний арсенал, готова відновити ядерні випробування, якщо це буде необхідно, крок, який буде покликаний сигналізувати про намір і викликати страх у будь-якому протистоянні із Заходом.

Російські інформаційні агентства цитували Рябкова, який сказав, що Росія відчуває, що у неї немає іншого вибору, окрім як приєднатися до позиції Вашингтона щодо ядерних випробувань.

За словами Рябкова, міністерство закордонних справ Росії підготувало законопроект про дератифікацію договору, і Москва продовжить взаємодіяти з організацією, яка контролює заборону випробувань після дератифікації.

«Ми будемо передавати свої дані, отримувати  чужі дані. Мораторій залишається. Ми просто відкликаємо ратифікацію. І все», — сказав Рябков.