UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські спецслужби, з моменту повномасштабного вторгнення, закрили 86 російських ботоферм — Reuters

Війна Росії проти України супроводжується масовим потоком дезінформації.

На початку квітня деякі мешканці Харкова отримали серію текстових повідомлень від державних службовців, які закликали їх покинути місто до того, як його оточать російські війська.

"У зв'язку із загрозою ворожого оточення, закликаємо цивільне населення Харкова залишити місто до 22 квітня", — йшлося в одному з таких повідомлень, яке містило логотип Державної служби України з надзвичайних ситуацій та інфографіку із зазначенням безпечних шляхів евакуації. Але це був фейк.

Дезінформація та пропаганда, що вже давно є основою війни, отримали новий поштовх у війні в Україні — найбільшому конфлікті, який відбувся з часів появи смартфонів та соціальних мереж, зазначає агентство Reuters.

Читайте також: СБУ заблокувала ботоферму із 18 тис. акаунтів, яка працювала на РФ

Представник Служби безпеки України, який побажав залишитися анонімним, сказав, що росіяни часто надсилають велику кількість текстових повідомлень з пристроїв, прикріплених до розвідувального безпілотника дальнього радіусу дії "Орлан-10", який може проникати на десятки кілометрів в український повітряний простір.

Пристрої, відомі як системи "Леєр-3", імітують базові станції стільникового зв'язку, до яких телефони автоматично підключаються у пошуках покриття, додав він.

Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації, повідомив, що середня кількість постів у соціальних мережах, які українська влада класифікує як дезінформацію про війну, зросла до понад 2 500 на день, коли почався наступ на Харків у травні, порівняно з 200 на день у березні.

Керівник Центру протидії дезінформації повідомив Reuters, що, згідно з оцінками української розвідки, дезінформаційні кампанії в першу чергу проводяться російською службою безпеки ФСБ і військовим розвідувальним агентством, більш відомим як ГРУ.

Читайте також: У США знайшли російську ботоферму від ФСБ - ISW

Представник СБУ також визнав, що його країна використовувала онлайн-кампанії, намагаючись посилити антивоєнні настрої серед населення Росії, хоча він охарактеризував ці зусилля як "стратегічні комунікації", спрямовані на поширення правдивої інформації про війну.

Представник СБУ, який побажав залишитися анонімним, повідомив, що з моменту повномасштабного вторгнення у 2022 році спецслужби закрили 86 російських ботоферм, розташованих в Україні, які контролювали 3 мільйони акаунтів у соціальних мережах із загальною аудиторією близько 12 мільйонів людей.

Такі об'єкти містили спеціалізоване комп'ютерне обладнання, за допомогою якого могли щодня реєструвати сотні фейкових акаунтів у соціальних мережах для поширення неправдивої інформації.

Читайте також: У Росії ФСБ дозволили перевіряти документи мобілізованих. Це для того, аби на війну не забрали цивільних інформаторів — The Times

Коваленко зазначив, що наразі найбільш значущими джерелами російської дезінформації в Інтернеті є TikTok в Україні та Telegram в Європі. Коваленко також повідомив, що масштаби й частота російських операцій впливу означають, що українці стали більш підозріло ставитися до одержуваної інформації, що послабило її вплив.

Раніше Bloomberg повідомляло, що проросійські дезінформаційні групи використовують "дуже, слабкі" правила Telegram для поширення дезінформації, і влада ЄС мало що може з цим вдіяти. Telegram популярний серед різних проросійських персонажів, а також осіб, які вже давно поширюють дезінформацію, тому що там майже немає модерації контенту.