UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія просить Індію про допомогу, щоб запобігти глобальній фінансовій ізоляції – Bloomberg

Москва намагається уникнути потрапляння до чорного списку FATF

Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) призупинила членство Росії в лютому й Україна наполягає на тому, щоб цей орган запровадив подальші обмеження, додавши Москву до свого чорного списку або «сірого» списку. Документи, з якими ознайомилось агентство Bloomberg, і розповіді офіційних осіб у країнах НАТО, знайомих з ситуацією, дають уявлення про те, як Росія впливає на комерційних партнерів напередодні засідання FATF у червні.

Кремль тисне на уряди країн, включно з Індією, погрожуючи розірвати оборонні та енергетичні угоди, якщо вони не допоможуть заблокувати включення Росії до списків FATF вже наступного місяця, перебування в яких спрямоване на перетворення країни на фінансового ізгоя – через її вторгнення в Україну.

Читайте також: Росія шантажує країни FATF, щоб не потрапити до "чорного списку" групи – Марченко

Чорний список FATF вдарить по нейтралітету щодо Росії

Внесення до чорного списку FATF поставить уряд Путіна в одну компанію з Північною Кореєю, Іраном та М'янмою – країнами, що мають такий статус, – і занурить його економіку в ще більшу ізоляцію через війну. Якщо цей захід набуде чинності, держави-члени, а також банки, інвестиційні компанії та компанії, що займаються обробкою платежів, будуть зобов'язані здійснювати посилену перевірку, а в найсерйозніших випадках – вживати контрзаходів для захисту міжнародної фінансової системи.

Багато країн так званого Глобального Півдня, включно з Індією, зберігають переважно нейтралітет щодо агресії Росії проти України. Це балансування було продемонстровано на саміті G7 в Японії минулими вихідними, де прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент України Володимир Зеленський зустрілися особисто, вперше з початку війни. 

Хоча немає жодних ознак негайної зміни позиції Індії, ця зустріч, ймовірно, стала неприємним видовищем для президента Росії Володимира Путіна, чиї власні поїздки були обмежені після вторгнення і ордеру на арешт за ймовірні воєнні злочини, виданого в березні Міжнародним кримінальним судом.

Зеленський, навпаки, провів вихідні на саміті G7 з кількома лідерами, яких Путін намагався залучити в якості російських союзників, і це набагато важливіше, ніж будь-яка напруженість у кулуарах саміту, заявив високопоставлений британський чиновник.

Читайте також: Санкції за співпрацю з РФ дісталися індійських компаній

Як і чим Росія погрожує Індії

Російське державне агентство на початку цього місяця попередило своїх індійських колег про каскад непередбачуваних і негативних наслідків для співпраці в галузях оборони, енергетики і транспорту, якщо FATF вживе нових заходи проти Росії. Про це повідомили чиновники, які попросили не називати їхніх імен, оскільки це питання є делікатним. 

У травні агентство закликало Індію «голосно» виступити проти будь-яких кроків України щодо внесення Росії до чорного списку країн з високим рівнем ризику на засіданні, і заявило, що навіть внесення до меншого «сірого» списку зумовить труднощі.

Bloomberg не може перевірити, чи відреагувала Індія на ці попередження. Уряди Росії та Індії не відповіли на запити про коментарі.

Міністр фінансів України Сергій Марченко відреагував офіційною заявою: «Зухвала поведінка Росії викликає занепокоєння, але не дивує. Зіткнувшись з переконливими доказами недотримання стандартів FATF, Росія вдалася до шантажу та політичного тиску».

Читайте також: Росія та Індія не змогли домовитися про розрахунки у рупіях – Reuters

В одному з документів російське відомство назвало безпрецедентне призупинення членства країни в FATF політизованим і незаконним, не згадуючи про те, що це було зроблено у відповідь на вторгнення Путіна в Україну.

Серед проектів з Індією, які, як попереджала Росія, можуть опинитися під загрозою, були такі:

Хоча США та їхні союзники вже перетворили Росію на найбільшу за кількістю запроваджених санкцій країну світу через війну, Кремль пом'якшив удар по своїй економіці, зміцнивши зв'язки з Китаєм, Індією та іншими країнами, які зберегли нейтралітет. 

Читайте також: Індія не може оплачувати зброю з Росії через санкції США — Bloomberg

Внесення до чорного списку FATF, однак, надзвичайно ускладнить для цих країн продовження ведення бізнесу з Росією і посилить економічний біль для Кремля.

Сектори, які Росія визначила як ризиковані, є особливо чутливими у стратегічному партнерстві з Індією. Росія є найбільшим постачальником зброї до Індії, хоча оборонні поставки призупинилися через відсутність механізму оплати, який би не порушував санкції США. 

Індія також скуповує дешеву російську нафту після того, як США та їхні союзники встановили верхню межу цін, а Європа відмовилася від поставок.

Читайте також: Індія та Китай у квітні купували нафту РФ дорожче встановленого цінового ліміту — Reuters

Перспективи Росії у «сірому» списку

Ще 23 країни перебувають у «сірому» списку FATF, включно з Албанією, Туреччиною, Південною Африкою та Об'єднаними Арабськими Еміратами. У звіті Міжнародного валютного фонду за 2021 рік зазначається, що перебування в «сірому» списку, який передбачає більш ретельний моніторинг, призводить до «значного і статистично значущого скорочення припливу капіталу».  

Високопоставлені російські чиновники листувалися з колегами в урядах країн-партнерів, просячи їх виступити проти будь-яких подібних пропозицій, повідомили інші обізнані з ситуацією люди, які попросили не називати їхніх імен, оскільки це питання є делікатним. 

Росія попередила, що перебування в «сірому» списку ускладнить виконання зобов'язань щодо поставок зброї та інших проектів з Індією, повідомив чиновник, обізнаний з ситуацією. Москва неодноразово зверталася до Делі з проханням про допомогу на засіданнях наглядового органу з моменту вторгнення, сказав чиновник.

Читайте також: Forbes: П’ять країн «відмивають» нафту Росії і продають її Заходу

Нагадаємо, що рішення щодо тимчасового виключення Росії з FATF ухвалили за результатами пленарного засідання у Парижі, яке тривало з 20 по 24 лютого. Раніше голова Держфінмоніторингу Ігор Черкаський пояснив, як внесення РФ до «чорного списку» FATF сприятиме безпеці світу та глобальної фінансової системи.

У липні 2022 року Держфінмоніторинг повідомляв, що Росія вже перебуває на шляху до визнання державою-терористом, адже лояльний до РФ бізнес опинився під щоденним контролем фінансових розвідок світу.