UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія продовжує отримувати китайські дрони для війни в Україні – The Wall Street Journal

Їх ввозять, оминаючи санкції.

Попри санкції, більше, ніж чрез рік після повномасштабного вторгнення в Україну, Росія продовжує імпортувати цивільні китайські дрони фірми DJI. Про це повідомляє The Wall Street Journal.

Згідно з митними документами, комерційні безпілотники прибувають на передову від російських дистриб’юторів, які працюють з китайською компанією Da-Jiang Innovations Science & Technology Co., відомою як DJI, а інші —транспортуються через Об’єднані Арабські Емірати.

Використання Росією китайських безпілотників на полі бою в Україні демонструє те, як її армія змогла залучити критично важливе обладнання з-за кордону, незважаючи на широкомасштабну кампанію тиску Заходу, спрямовану на стримування здатності Москви продовжувати війну. 

Пентагон стурбований тим, що ці дрони не тільки підживлюють військові зусилля Росії, але й дозволяють Китаю збирати важливі розвідувальні дані з поля бою, які можуть підвищити готовність Пекіна до війни.

«Оскільки DJI і Китай спостерігають за використанням безпілотників у бойовому середовищі, вони просто збирають дані. Вони можуть бачити TTP: тактику, техніку та процедури включно з тим, як дрони реагують на засоби радіоелектронної боротьби», — сказав високопоставлений чиновник служби безпеки США. 

Він додав, що ці дані цілком ймовірно можуть потрапити до Народно-визвольної армії Китаю.

Китайські квадрокоптери, невеликі безпілотні вертольоти з чотирма гвинтами, викликають занепокоєння Пентагону з початку війни в Україні. Безпілотники, які використовуються як у цивільних, так і у військових цілях, часто купуються третіми сторонами, а потім доставляються з Китаю.

У заяві DJI заявила, що виступає проти використання цивільних безпілотників на полі бою, вказуючи на призупинення свого бізнесу в Росії та Україні в квітні минулого року.

«Однак, як споживчу електроніку, продукцію DJI можна придбати в магазинах електронної комерції та магазинах у багатьох країнах. Ми не можемо заборонити користувачам або організаціям купувати в інших країнах або регіонах, окрім Росії та України, а потім пересилати або дарувати їх Росії та Україні», — заявили у фірмі.

The Wall Street Journal переглянуло російські митні записи, надані ImportGenius, фірмою з торгових баз даних, і C4ADS, вашингтонською некомерційною організацією, яка спеціалізується на виявленні загроз національній безпеці .

Окрім експортних даних, на десятках відео та фотографій видно, як російські винищувачі використовують безпілотники DJI в Україні.

У опублікованому в червні відео група проросійських волонтерів заявляла, що планує отримати безпілотники DJI  від Об’єднаних Арабських Еміратів за оплату через підсанкційний державний «Сбєрбанк».

Читайте також: В Норвегії затримали чергового росіянина з дронами

Деякі дрони та їх частини, згідно з даними торгівлі та інформації уряду Нідерландів, після початку війни були доставлені через Європейський Союз.

У вересні влада Нідерландів заарештувала Дмітрія Кудрявцева за експорт товарів до Росії з порушенням міжнародного експортного контролю. Федеральна прокуратура Нідерландів заявила, що Кудрявцев, голландсько-російський власник Woerd-Tech BV, відправляв до РФ безпілотники, які використовувалися кремлівськими військовими.

Дані торгівлі показують, що вже після того, як США та інші західні союзники запровадили контроль і санкції, Woerd-Tech відправила до Росії експортно-контрольованих товарів на суму щонайменше 270 000 доларів, включаючи запчастини для дронів DJI.

«Своїми діями обвинувачений свідомо сприяв актам насильства Росії проти не лише української армії, але й цивільного населення», — повідомив Ленні Бейерберген, речник прокуратури Нідерландів.

Безпілотники DJI для планування та виконання своїх операцій використовує і ПВК Вагнера. За словами журналіста Юрія Бутусова,  вони використовуються як для ідентифікації цілей, так і для командування та контролю за атакою.

«Вагнер» і ГРУ, російське управління військової розвідки, використовували китайські квадрокоптери у Сирії», — повідомив і Гліб Ірісов, колишній офіцер ВПС Росії, який був направлений на Близький Схід після того, як Москва стала на бік режиму Башара Асада.

Читайте також: Естонські волонтери зібрали на дев'ять безпілотників для української "Армії дронів"

У відповідь на прохання прокоментувати ймовірне використання Вагнером безпілотників Євген Пригожин , засновник Вагнера, послався на попередні заяви, в яких заперечується те, що група працює з російськими військовими. Питання використання безпілотників він не торкнувся.

Раніше видання писало, що безпілотники стали ключовою зброєю у війні Росії проти України. Безпілотники стали настільки критичними для успіху на полі бою, що часом їх використовують для знищення інших безпілотників.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що Сили оборони отримали на озброєння два українські безпілотні авіаційні комплекси Raybird-3.  Ці БПЛА здатні долати відстань у 2 500 км, вони можуть залітати в тил до ворога й працювати навіть попри радіоелектронну боротьбу