Російські оператори окупованої атомної електростанції на півдні України продовжують ігнорувати вимоги регуляторів безпеки привести п’ятий енергоблок Запорізької атомної електростанції у стан «холодного зупину». Постачання води, необхідної для охолодження, стає все більш проблематичним після руйнування греблі ГЕС у червні, яка утримувала воду в Каховському водосховищі.
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке має чотирьох інспекторів на станції, заявило 7 липня, що воно також закликало повністю вимкнути енергоблок №5. За словами генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, вони отримали відмову від операторів підконтрольного Кремлю ядерного гіганта – корпорації «Росатом», передає Bloomberg.
Хоча МАГАТЕ віддає перевагу повній зупинці, це рішення «Росатома» не є «питанням життя і смерті», сказав Гроссі.
«Ми висловили свою думку, що він має бути зупинений. Керівництво станції вважає інакше», – сказав Гроссі.
Цей випадок підкреслює обмеження присутності МАГАТЕ на Запорізькій АЕС, найбільшій в Європі атомній електростанції з шістьма реакторами, призначеними для виробництва п'ятої частини електроенергії в Україні. Від початку конфлікту вона окупована російськими військовими. У вересні на станцію прибула постійна група інспекторів МАГАТЕ, але їхній доступ на станцію та повноваження щодо прийняття рішень обмежені.
Цього тижня агентство запросило додатковий доступ до дахів, що покривають реактори, після звинувачень у тому, що вони можуть бути заміновані вибухівкою. Проте росіяни їм відмовили.
Нагадаємо, український оператор «Енергоатом» повідомив 6 липня, що російські окупанти відмовляються переводити п’ятий енергоблок Запорізької атомної електростанції у стан «холодного зупину», що може стати причиною аварії з «масштабним» викидом радіації. Вони вказують на порушення агресором правил експлуатації.
Раніше експерти «Енергоатома» розробили найбільш реалістичний сценарій розвитку подій у разі аварії внаслідок теракту на Запорізькій АЕС. За їхніми даними, радіаційна хмара може охопити чотири області України.