UA / RU
Підтримати ZN.ua

Правозахисники розробили «дорожню карту» щодо політики реінтеграції дітей та молоді, які перебували в окупації

Рекомендації враховують досвід семи країн.

На тимчасово окупованих територіях України перебувають майже 1,6 млн дітей та молоді різного віку, які з 2014 року стали жертвами політики РФ з русифікації та мілітаризації, заявляє громадська організація ЦГП «Альменда».

Читайте також: За шість місяців 2023 року в РФ померли п’ятеро незаконно депортованих дітей. Одна вчинила самогубство – розслідування

Зважаючи на необхідність ефективної реінтеграції дітей після деокупації, українські правозахисники підготували та презентували рекомендації («дорожню карту») щодо політики реінтеграції дітей та молоді, які перебували в окупації. Дорожню карту розробили експерти трьох громадських організацій: ЦГП «Альменда», Регіональний центр прав людини, а також Українська гельсінська спілка з прав людини.

Рекомендації базувались, зокрема, на висновках дослідження досвіду країн щодо реінтеграції дітей і молоді, які пережили воєнні конфлікти та внутрішні суперечності, а також матриці успішних та неуспішних практик, які варто враховувати під час формування політики реінтеграції. Також рекомендації врахували результати дискусій з українськими студентами. Участь у дискусіях взяли 86 студентів, зокрема, й студенти, які мали досвід життя в окупації. 

Читайте також: З окупованих територій вдалося повернути п'ятьох українських дітей – Херсонська ОВА

Головний висновок дискусій – студенти демонструють готовність брати участь у програмах реінтеграції молоді з тимчасово окупованих територій. Водночас дослідники виявили низький рівень обізнаності про ситуацію, в якій перебувають діти та молодь на тимчасово окупованих територіях. Це свідчить про необхідність розробки ефективних програм для української молоді, а також підготовки її до процесів реінтеграції.

За словами основного автора дослідження «(Не)вивчені уроки: досвід країн щодо реінтеграції дітей і молоді» Анастасії Воробйової, було враховано досвід семи країн.

В «Дорожній карті» виокремлено шість умов впровадження та 11 принципів політики реінтеграції дітей та молоді, які перебували в окупації.  

“Карта” складається з семи стратегічних цілей:

Дослідники пояснюють, що ці цілі варто впроваджувати комплексно, не відірвано одна від одної.

Читайте також: Загарбники будуть навчати українських дітей з окупованих територій керувати дронами — ЦНС

Раніше повідомлялося, що російські загарбники проводять «ідеологічну обробку» дітей та молоді на тимчасово окупованих територіях України.  Зокрема, ворог систематично проводить заходи ідеологічного впливу, нав’язуючи класичні російські пропагандистські наративи.