У Польщі перебувають десятки тисяч людей призовного віку, тож Україна хоче ретельно перевірити цей факт, заявив посол України в Польщі Василь Зварич в ефірі польського TVN24.
Верифікувати кількість таких чоловіків за кордоном планується за допомогою норм нового закону про мобілізацію, які передбачають, що протягом 60 днів після набрання ним чинності кожна особа призовного віку має з’явитися та звірити свої дані на призовних пунктах.
«Ми тимчасово призупинили прийом нових заяв від чоловіків призовного віку, щоб технічно підготуватися. Коли новий закон набуде чинності, кожен знатиме, як оновити свої дані. Є ідея, що це можна було б зробити дистанційно», — розповів український посол.
Він додав, що Київ наразі не звертався до Варшави по допомогу у передачі тих громадян, у яких закінчується право на проживання в Польщі.
23 квітня цього року МЗС України заявило про припинення прийому нових заяв на вчинення консульських дій від чоловіків мобілізаційного віку. Послуги знову будуть доступними після набуття чинності нового мобілізаційного законодавства, тобто з 18 травня. Для отримання документів чоловікам потрібно буде оновити дані в ТЦК. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав це питанням справедливості.
Після цього міністр оборони Польщі припустив можливість депортації українців призовного віку в Україну, однак згодом у польському МВС зробили протилежну заяву з цього приводу.
Німеччина заявила, що громадяни України призовного віку зможуть перебувати в Німеччині за недійсними паспортами. За словам Зварича, Україна не можу примусити Берлін приймати ті чи інші рішення.
«Це суверенне рішення кожної країни, як поводитися з громадянами інших країн. Ми не можемо нічого змусити. Для нас головне, щоб реалізація закону про мобілізацію була ефективною та прозорою, щоб усі знали, про що йдеться. Тому ми працюємо над тим, щоб роз’яснити нашим громадянам його положення», – додав він.