UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підрив Каховської ГЕС: скільки тонн агропродукції втратить Україна

Представник профільного комітету ВР також розповів про перспективу відновлення земель для засівання.

Внаслідок знищення російськими військами Каховської гідроелектростанції втрати сільськогосподарської продукції вже становлять близько 1,5-2 млн тонн. Збитки агросектору лише продовжать збільшуватися з часом, заявив члена комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сергій Лабазюк, передає Штаб ліквідації наслідків підриву ГЕС у Telegram.

"Однозначно ми, станом на сьогодні, не можемо сказати про точні збитки, тому що їх порахувати за такі короткі терміни неможливо. На превеликий жаль, ці збитки тільки продовжують зростати сьогодні, тому що сама криза, яка відбулася, це першочергова дія. А наступні кроки, це, звичайно, погіршення екологічної ситуації в тому регіоні, у тому числі економічно. І наслідки, звичайно, ще будуть попереду гірші", – сказав він.

Читайте також: Підрив Каховської ГЕС: експерти назвали овоч, врожай якого постраждає найбільше

Лабазюк також вважає, що на повне відновлення придатності земель для сільського господарства у постраждалій зоні підуть роки. За його словами, аграрії будуть вимушені змінювати структуру посіву. Певну частину територій, що були підтоплені, зможуть знову повернути у роботу за рік-два, але без поливу. Водночас використання поливних полів там стане можливим лише після повної перемоги, витіснення армії РФ з української території та відновлення Каховської ГЕС.

Депутат нагадав і про ризик розширення пустелі в Херсонській області за неможливості забезпечити полив певних земель, схильних до корозії. Якщо почнеться деструктивний процес, то деякі ділянки вже неможливо буде використовувати в агровиробництві.

Раніше в Міністерстві агрополітики та продовольства оцінили збитки для державних меліоративних систем та каналів через руйнування гідроелектростанції та масштабне підтоплення.

Через підрив росіянами Каховської ГЕС опинилися під водою 600 квадратних кілометрів Херсонської області, з них 32% – правобережжя та 68% – лівий берег. Також підтоплення зазнала Миколаївщина: у Миколаєві рівень води перевищив історичний максимум. 9 червня почала спостерігатися тенденція до зниження рівня води в постраждалій зоні. Вода досі продовжує спадати, але деякі населені пункти залишаються підтопленими.

У Головному управлінні розвідки України розповіли, що окупанти довго готувалися до теракту на ГЕС. За даними президента Володимира Зеленського, знищити об'єкт ззовні фізично неможливо, тому підрив могли здійснити зсередини. Про те, що, скоріш за все, саме Росія підірвала дамбу сказали й кілька західних лідерів. Після повного руйнування Каховської ГЕС рівень води в Каховському водосховищі впав нижче "мертвої точки" 8 червня.

Ігор Маскалевич переконаний, що катастрофа на Каховській ГЕС – не остання техногенна аварія, до якої повинна бути готовою Україна. Чому? Читайте в тексті "Каховка – анонсований злочин".