UA / RU
Підтримати ZN.ua

Петр Павел вважає, що Україна не зможе повернути окуповані території

Принаймні у найближчій перспективі.

Президент Чеської Республіки Петр Павел, колишній високопоставлений генерал НАТО, який є одним із найрішучіших прихильників України у війні з Росією, вважає, що українцям та їхнім прихильникам настав час зіткнутися з тим, що, на його думку, є реальністю. Про це пише The New York Times.

З огляду на те, що дружні до Росії популістські лідери, такі як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, підривають європейську єдність щодо війни, а втома від 19 місяців конфлікту зростає, Україні «потрібно буде бути реалістом» щодо своїх перспектив повернення окупованих Росією територій, сказав він у інтерв’ю.

«Найімовірнішим результатом війни буде те, що частина української території тимчасово опиниться під російською окупацією, – вважає Павел, додаючи, що така «тимчасова ситуація» може тривати роками.

Після минулорічної невдачі контрнаступу України європейські посадовці дедалі частіше у приватних розмовах говорять про незначні шанси України повернути багато втрачених земель. Однак публічно вони здебільшого декламують тезу про те, що форму будь-якого майбутнього врегулювання з Росією вирішує Київ, а не Європейський Союз чи НАТО.

Ані Україна, ні Росія, за словами Павела, не можуть розраховувати на досягнення своїх цілей. Для України ці цілі включають повернення всієї території, включно з Кримом, який був захоплений Москвою в 2014 році. Для Росії це вимога, щоб Україна офіційно поступилася землями, на які претендує Москва, включаючи чотири регіони, які лише частково контролюються російськими військами.

Читайте також: Ми не можемо допустити перемоги Росії – президент Чехії Павел

«Не можна говорити про поразку України чи поразку Росії. Цього просто не станеться. Тому результат буде десь посередині», — сказав Павел.

Зеленський раніше виключав прямі переговори з Росією, однак влітку пом’якшив свою позицію, припустивши, що прямі переговори можуть початися в листопаді. Водночас він не відступає від вимог, щоб Росія залишила всю територію України.

Питання майбутнього України стане головною темою на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку цього тижня, де президент України Володимир Зеленський під час виступу закличе до більш потужної військової та політичної підтримки. Він також представить президенту Байдену план перемоги,  перш ніж зробити його публічним.

За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, частка українців, які виступають проти жодних територіальних поступок в обмін на завершення війни в Україні зменшується та станом на травень 2024 року складала 55%

За даними опитування, проведеного ZN.UA, серед поступок, до яких можуть бути готові громадяни України, точно немає виведення Українських військ з території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей у їхніх адміністративних кордонах. Про це пише Інна Ведернікова у статті «Війна чи мир. Українці хочуть повернути кордони 1991 року, але чиїми руками? Результати соціологічного дослідження».